آخرین گزارش جاوید رحمان از وضعیت حقوق بشر در مملکت بلوچستان

آخرین گزارش جاوید رحمان از وضعیت حقوق بشر در مملکت بلوچستان
فوریه 11, 2022
97 بازدید

جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران به آخرین وضعیت حقوق بشر در بلوچستان اشاره کرد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز پنجشنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۰، گزارش جدید جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران منتشر شد. این گزارش با تمرکز ویژه بر پاسخگویی در قبال نقض حقوق بشر، منتشر شده است. گزارش حاضر بر اساس قطعنامه ۴۶/۱۸ شورا به شورای حقوق بشر ارائه شده است.

برخی مواردی که در این گزارش پوشش داده شده شامل، اعمال مجازات اعدام، محرومیت خودسرانه از حق زندگی، بازداشت‌های خودسرانه، محدودیت در آزادی بیان، اجتماعات و اجتماعات مسالمت آمیز، حق برخورداری از استانداردهای مناسب زندگی، واکنش دولت به بیماری کرونا، وضعیت زنان و اقلیت ها و … است.

جاوید رحمان گزارش خود را با ابراز نگرانی از افزایش چشمگیر شمار اعدام‌ها به ویژه متهمان پرونده‌های مربوط به «مواد مخدر» در سال گذشته میلادی آغاز کرده است.

او می‌گوید که ۴۰ نفر از اعدام‌شدگان سال ۲۰۲۱ شهروند بلوچ بوده اند. براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، مجموعا ۵۰ گزارش اعدام به دست کمپین رسیده است که منجر به اعدام دستکم ۷۹ شهروند بلوچ در زندان های جمهوری اسلامی شده است. ۳۴ مورد مربوط به جرائم مواد مخدر، ۷ مورد مربوط به قتل، ۴ مورد بی اطلاعی از اتهام وارده، ۳ مورد همکاری با گروهای مخالف و اقدامات مسلحانه و دو مورد دیگر مربوط به عضویت بستگان آنها در گروه های مخالف بوده است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در عین حال از شلیک به کولبران و سوخت بران در نقاط مرزی بلوچستان ابراز نگرانی کرده است. در گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، دستکم ۸۷ سوخت بر هنگام سوخت بری با تیراندازی بی ضابطه ماموران و یا بر اثر سانحه جان خود را از دست داده اند که از میان جان باختگان، سه مورد کودک زیر ۱۸ سال بوده اند. همچنین طی این حوادث ۳۱ سوخت بر بلوچ زخمی شده اند.

این گزارش در تاریخ ۱۳ ژانویه (۲۳ دی) تهیه و تنظیم شده و قرار است در جریان نشست آینده شورای حقوق بشر سازمان ملل به آن پرداخته شود. این نشست از نهم اسفند سال جاری تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

برچسب‌ها:,