اجرای حکم اعدام یک زندانی بلوچ در زندان دامغان

اجرای حکم اعدام یک زندانی بلوچ در زندان دامغان
می 31, 2022
145 بازدید

حکم اعدام یک زندانی بلوچ در زندان دامغان اجرا شد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، بامداد امروز ۱۰ خرداد ماه ۱۴۰۱، یک زندانی بلوچ به اتهام حمل مواد مخدر در زندان دامغان اعدام شد.

هویت این زندانی بلوچ “الله نظر اسماعیل زهی” ۳۳ ساله فرزند شیر محمد اهل #دزاپ عنوان شده است.

گفته می‌شود این زندانی بلوچ در  بهمن ماه سال ۹۷ با خودروی خالی به اتهام حمل مواد مخدر در پلیس راه سمنان بازداشت شده بود.

یک منبع مطلع به گزارشگر کمپین گفت: «مواد مخدری که به نام الله نظر ثبت شده یک روز پس از بازداشت در یک خودرو خالی کشف شده که هیچ ارتباطی با وی نداشته است.»

این منبع افزود: «مسئولین زندان جهت پذیرفتن اتهام، الله نظر را مورد شکنجه قرار داده که مجبور شده موادهای کشف شده را متعلق به خود عنوان کند.»

براساس این گزارش، الله نظر از طرف دیوان عالی کشور یک درجه تخفیف نیز گرفته بود اما دادستان زندان دامغان با هویت “گلی” بدون در نظر گرفتن آن حکم اعدام وی را صادر کرده است.

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، مجموعا ۵۰ گزارش اعدام به دست کمپین رسیده است که منجر به اعدام دستکم ۷۹ شهروند بلوچ در زندان های جمهوری اسلامی شده است. ۳۴ مورد مربوط به جرائم مواد مخدر، ۷ مورد مربوط به قتل، ۴ مورد بی اطلاعی از اتهام وارده، ۳ مورد همکاری با گروهای مخالف و اقدامات مسلحانه و دو مورد دیگر مربوط به عضویت بستگان آنها در گروه های مخالف بوده است.

برچسب‌ها:, ,