اجرای حکم اعدام یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی دزاپ

اجرای حکم اعدام یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی دزاپ
جولای 23, 2022
159 بازدید

حکم اعدام یک زندانی بلوچ به اتهام حمل مواد مخدر در زندان مرکزی دزاپ اجرا شد. این زندانی بلوچ بارها اتهامات انتسابی علیه خود را رد کرده بود.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، بامداد امروز ۱ مرداد ماه ۱۴۰۱، یک زندانی بلوچ در زندان مرکزی دزاپ اعدام شد.

هویت این زندانی بلوچ “شوکت شه‌بخش” دارای چهار فرزند، متولد ۶۳، فرزند عبدالحکیم اهل روستای #گلچاه از توابع بخش #کورین شهرستان #دزاپ برای کمپین احراز شده است.

یک منبع مطلع به گزارشگر کمپین گفت: “شوکت در سال ۹۵ توسط نیروهای امنیتی در مقابل منزل خود بدون تفهیم اتهام و حکم قضایی بازداشت شده است.”

این منبع افزود: “ماموران امنیتی پس از بازداشت اتهام وی را حمل مواد مخدر اعلام کرده‌اند. این درحالیست که وی در زمان بازداشت چیزی به همراه نداشته و شوکت بارها اتهامات انتسابی علیه خود را رد کرده است.”

براساس این گزارش، این زندانی بلوچ ۵ سال در زندان مرکزی دزاپ در بلاتکلیفی بوده و پس از آن حکم اعدام وی صادر شده است.

طبق این گزارش، خانواده این زندانی بلوچ روز گذشته موفق به انجام آخرین ملاقات با وی شده‌اند.

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، مجموعا ۵۰ گزارش اعدام به دست کمپین رسیده است که منجر به اعدام دستکم ۷۹ بلوچ در زندان های جمهوری اسلامی شده است. ۳۴ مورد مربوط به جرائم مواد مخدر، ۷ مورد مربوط به قتل، ۴ مورد بی اطلاعی از اتهام وارده، ۳ مورد همکاری با گروهای مخالف و اقدامات مسلحانه و دو مورد دیگر مربوط به عضویت بستگان آنها در گروه‌های مخالف بوده است.

برچسب‌ها:, ,