ادامه بازداشت و بیخبری از چهار کودک بلوچ بازداشت شده توسط نیروهای اطلاعات سپاه

ادامه بازداشت و بیخبری از چهار کودک بلوچ بازداشت شده توسط نیروهای اطلاعات سپاه
آوریل 5, 2022
81 بازدید

چهار کودک بلوچ که توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند، همچنان از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، چهار کودک بلوچ اهل منطقه #کورین و #سرجنگل شهرستان #دزاپ که توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند همچنان در بیخبری بسر می برند.

هویت این چهار کودک بلوچ ” ابراهیم شه بخش” فرزند خدامراد، “مسلم شه بخش” ۱۶ ساله، “شهرام شه بخش” ۱۸ ساله و “مازیار شه بخش” ۱۶ ساله فرزند ملک عنوان شده است.

گفته می شود ابراهیم در تاریخ ۱ فروردین ماه ۱۴۰۱ و شهرام و مسلم که برادر هستند در تاریخ ۱۸ اسفند ماه ۱۴۰۰ به همراه مازیار توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند.

از اتهام این چهار کودک بلوچ تا لحظه تنظیم خبر اطلاعی در دسترس نیست.

براساس این گزارش، این چهار کودک بلوچ از زمان بازداشت تاکنون هیچگونه تماس و ملاقاتی با خانواده نداشتند و نیروهای اطلاعات سپاه از مکان نگهداری آنها به خانواده ها اطلاعی نداده اند.

شهروندان بلوچ بر این باورند که دلیل بازداشت این کودکان بویژه مازیار توسط ماموران لباس شخصی اطلاعات سپاه، ترس از این کودکان است؛ چرا که مازیار فرزند ملک شه بخش یکی از مخالفان مسلح جمهوری اسلامی است.

لازم به ذکر است، “ملک شه بخش” در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰ در درگیری با نیروهای نظامی در دشت سمسور شهرستان ریگان کشته شد. ملک در این درگیری دستکم ۱۰ نیروی نظامی جمهوری اسلامی را که یکی از آنها “سرهنگ مهدی توسنگ” فرمانده قرارگاه عملیاتی ابوذر کرمان بود، کُشت.

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، دستکم ۱۳۹ شهروند بلوچ توسط نیروهای نظامی جمهوری اسلامی بازداشت شده اند و مجموعا ۷۹ گزارش بازداشت به دست کمپین رسیده است که ۳۴ مورد آن مربوط به عدم اطلاع از علت بازداشت، ۱۳ مورد آن مربوط به بازداشت در تجمعات اعتراضی، ۳ مورد مربوط به جرایم سیاسی و ۵ مورد مربوط به بازداشت ها به دلیل حمل مواد مخدر بوده است.

برچسب‌ها:,