اعدام چهار زندانی بلوچ در زندان زابل

اعدام چهار زندانی بلوچ در زندان زابل
جولای 23, 2022
253 بازدید

حکم اعدام چهار زندانی بلوچ که پیشتر بابت اتهامات مربوط به مواد مخدر و قتل صادر شده بود، در زندان زابل اجرا شد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز ۱ مرداد ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام چهار زندانی بلوچ در زندان #نصرآباد اجرا شد.

هویت این چهار زندانی “فرهاد کوهکن” فرزند شیرجان اهل نصرآباد، “حمید جهانگرد” معروف به سخی شه‌بخش اهل دزاپ، “داوود امیرزاده” فرزند ظاهر اهل روستای منزل آب دزاپ و “حبیب توتازهی” فرزند عبدالکریم اهل نصرآباد عنوان شده است.

گفته می‌شود فرهاد در سال ۹۸، داوود در سال ۹۹ و حمید در سال ۹۷ هر کدام در پرونده‌های جداگانه بابت اتهامات مربوط به مواد مخدر بازداشت و در شعبه اول دادگاه انقلاب نصرآباد با قضاوت “بابایی” به اعدام محکوم شدند.

همچنین حبیب توتازهی در سال ۹۷ به اتهام قتل بازداشت و در شعبه اول دادگاه کیفری نصرآباد به اعدام محکوم شده بود.

طبق این گزارش، آقای کوهکن پیش از بازداشت به دلیل نبود شغل مناسب اقدام به مسافرکشی اتباع خارجه اهل افغانستان می‌کرده و در حین انجام این کار بازداشت شده است. وی اتهامات انتسابی علیه خود را بارها رد کرده بود.

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۱ کمپین فعالین بلوچ، مجموعا ۵۰ گزارش اعدام به دست کمپین رسیده است که منجر به اعدام دستکم ۷۹ بلوچ در زندان های جمهوری اسلامی شده است. ۳۴ مورد مربوط به جرائم مواد مخدر، ۷ مورد مربوط به قتل، ۴ مورد بی اطلاعی از اتهام وارده، ۳ مورد همکاری با گروهای مخالف و اقدامات مسلحانه و دو مورد دیگر مربوط به عضویت بستگان آنها در گروه‌های مخالف بوده است.

برچسب‌ها:, , ,