امنیت انسانی در بلوچستان

امنیت انسانی در بلوچستان
فوریه 1, 2023
100 بازدید


زندگی انسانی از ارزش و اهمیت فراوانی برخوردار است لذا بحث  امنیت انسان نیز از بحث های مهم نزد دانشمندان و عقلا می‌باشد.

در سده‌های پیشین مهم‌ترین رویکرد به امنیت را نگاه نظامی و سیاسی تشکیل می‌داد، اما امنیت در قرن حاضر به مفهومی گسترده و پیچیده تبدیل شده است که ابعاد مختلفی از زندگی بشر را در برمی‌گیرد.

  در زیرمجموعه‌های امنیت انسان، امنیت نظامی، امنیت سیاسی، امنیت اقتصادی، امنیت اجتماعی و امنیت زیست محیطی شامل می‌شود و هریک از آنها در جایگاه خود حائز اهمیت و نیازمند مطالعه و کار است و جامعه ای که امنیت انسان ها از این چند جنبه تامین شده باشد آن جامعه به سمت تعالی و پیشرفت حرکت خواهد کرد.

با بررسی جامعه بلوچستان امروز، درخواهیم یافت که ملت بلوچ تحت حاکمیت غیربلوچ نه تنها در هیچ یک از جنبه های امنیتی، امنیت ندارد بلکه در تمامی جهات با چالش و خطرات بیشماری روبروست.
لذا این حق ماست که برای تامین امنیت خود و دفع شرارت و نا امنی، گام برداشته و با آنچه در توان داریم برای حفظ امنیت بلوچستان تلاش کنیم.

فعالیت در چهارچوب قوانین نظام حاکم در راستای اصلاح از درون، هیچ فایده ای نداشته و روز به روز سایه تاریک اجحافات و ظلم گسترش بیشتری به خود گرفته است و در چنین وضعیتی تلاش برای ایجاد یک تغییر بزرگ برای حفظ امنیت ملت بلوچ کاری عاقلانه و مورد تایید مجامع حقوقی جهانی خواهد بود.

جنگ ناعادلانه ای که رژیم حاکم علیه ملت بلوچ آغاز کرده تنها با مقابله و جنگی براساس قوانین بین‌المللی و طبق ارزش‌های انسانی پایان خواهد پذیرفت.

باید پذیرفت که بقیه جنبه های امنیت انسانی بعد از برقراری امنیت نظامی در بلوچستان قابل تحقق خواهد بود و این جنگ برای اخراج دشمنان ستمگر و حفظ امنیت نظامی ملت بلوچ امری ناگزیر است چونکه ما تمامی راههای مسالمت آمیز را آزموده و نتیجه ای جز شکست ندیده ایم.

اما قبل از شروع جنگ انقلابی برای حفظ جان و منافع ملی بلوچ لازم است که ملت بلوچ نسبت به اهمیت و لزوم آن آگاهی کامل بدست آورده و آمادگی داشته باشند.

اگر جنگ مردمی بلوچستان به جنبشی فراگیر تبدیل نشود و نیاز به آن را تک تک مردم درک نکنند دشمن با رخنه و رسوخ و ایجاد تفرقه، مبارزات را تضعیف کرده و از خود ملت بلوچ علیه این قیام بزرگ استفاده خواهد کرد.

لذا آمادگی ذهنی مردم برای درک و فهم لزوم این جنگ و اتخاذ استراتژی و سیاست های درست توسط فرماندهان و فراگیر شدن آن در بلوچستان از لوازمات اصلی پیروزی است
.

برچسب‌ها:, , , , , , , ,