انتقال آب دریای بلوچستان به خراسان؛ با ایجاد حساسیت تنها نام پروژه تغییر کرد

انتقال آب دریای بلوچستان به خراسان؛ با ایجاد حساسیت تنها نام پروژه تغییر کرد
مارس 19, 2022
85 بازدید

جمهوری اسلامی در حالی همچنان مصمم به انتقال آب دریای بلوچستان به خراسان است که بسیاری از مناطق بلوچستان با تنش آبی مواجه هستند.

به گزارش رصد بلوچستان، جمهوری اسلامی طرح انتقال آب دریای بلوچستان به استان های خراسانات را در دستور کار دارد و در ابتدا رسما اعلام شد که این آب دریا به خراسان ارسال میشود و پس از واکنش بلوچ ها، تنها نام این پروژه تغییر پیدا کرد.

این موضوع اعتراضات گسترده ای در پی داشت و ملت بلوچ در مقابل آن ایستاد و مخالفت خود را اعلام کرد.

این مساله باعث شد که دستگاه های حکومتی برای کم کردن تنش ها نام طرح را از «انتقال آب به خراسان» به «انتقال آب به سیستان و بلوچستان» عوض کنند اما اصل پروژه همان انتقال و رساندن آب به خراسان است.

این مساله در حکم جدیدی که حسین مدرس خیابانی استاندار بلوچستان ‌و‌سیستان جدیدا برای منصور بیجار اعلام کرده به وضوح آمده است.

استاندار سپاهی اعلام کرده با توجه به ابلاغیه شورای امنیت ملی، شما (منصور بیجار) به سمت «مسئول طرح نمکزدایی و انتقال آب دریای عمان به استان و سایر مناطق تحت تنش آبی کشور منصوب میشوید»

این نشان میدهد که طرح انتقال آب به خراسانات و دیگر استان ها مد نظر است و مثل همیشه برای کاهش تنش ها برای شروع کار از یک بلوچ استفاده می کنند که کمترین حساسیت ممکن ایجاد شود.

انتقال آب بلوچستان به خراسانات و دیگر استان ها تبعات منفی برای سواحل دارد ضمن اینکه بلوچستان به شدت با تنش آبی مواجه است اما آب پشت سدها در خال تبخیر شدن و زمین های کشاورزی در حال مرگ هستند.

فعالین بلوچ می گویند در چنین شرایطی بعید است که این طرح برای بلوچستان باشد، اگر منظور و هدف بلوچستان می بود، آب سدها باز میشد و به زمینهای کشاورزی بلوچ ها می رسید.

این فعالین افزودند که در واقع بلوچستان آب دارد، مدیریت اولیه شده اما به شیوه سیاسی نه به نفع مردم. در سیاست حکومت مهاجر سازی بلوچ ها و پاکسازی قومی و‌ کاهش جمعیت بلوچستان از ساکنان بلوچ در دستور است و در مقابل ملاک، آوردن جمعیت بیگانه از استان های دیگر برای تغییر بافت جمعیتی است.

فعالین بلوچ می گویند در چنین شرایطی جوانان بیدار بلوچستان دست به باهند و‌ مقاومت خواهند زد و مسلما با چنین طرح های مقابله خواهند کرد و اجازه نخواهند داد لوله های آبی که ملت بلوچ و زمین های بلوچستان را سیراب نمی کند، به جای دورتری برسد.

هر آنچه از بلوچستان برداشت میشود، متعلق به ملت بلوچ است و اولویت اول هم بلوچ ها هستند، و تصمیم برای اولویت بندی هم با خود بلوچ ها است.

برچسب‌ها:,