بازداشت ۵ فعال اجتماعی و مجازی توسط نیروهای امنیتی به دلیل فراخوان به تجمع در هیرمند

بازداشت ۵ فعال اجتماعی و مجازی توسط نیروهای امنیتی به دلیل فراخوان به تجمع در هیرمند
ژانویه 30, 2022
118 بازدید

پنج فعال اجتماعی و مجازی به دلیل فراخوان به تجمع برای حقابه هیرمند توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۰، پنج فعال اجتماعی و مجازی به دلیل دادن فراخوان برای تجمع و اعتراض به عدم بازگشایی حقابه #هیرمند از بندکمال خان در افغانستان و دیپلماسی ضعیف جمهوری اسلامی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

هویت این ۵ فعال اجتماعی و مجازی “علی ملایی”، حسین بنیادی”، “حسن نخعی”، “احسان قنبردادی” و “مرتضی قاسمی” عنوان شده است.

این پنج فعال با دادن فراخوان در صفحات مجازی از عموم مردم در شمال بلوچستان و سیستان خواسته بودند تا برای مطالبه حقابه در مرز میلک تجمع کنند.

ده ها تن از شهروندان روز جمعه ۸ بهمن ماه ۱۴۰۰ با این فراخوان ها در صفحات اجتماعی خود را به مرز میلک رسانده و تجمع اعتراضی برگزار کردند.

همچنین ده ها شهروند در مقابل کنسولگری افغانستان در #دزاپ نیز تجمع کردند.شامگاه پنج شنبه ۷ بهمن ماه فرمانداری هیرمند با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که هرگونه تجمع در پایانه مرزی میلک غیرقانونی و پیگرد قضایی خواهد داشت.

گفتنی است، مدرس خیابانی استاندار غیربومی بلوچستان و سیستان در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۴۰۰ از رهاسازی آب بند کمال خان ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت آینده توسط مقامات افغانستان داده بود که سخنگوی وزارت نیرو افغانستان با رد این ادعا گفته بود که آب این سد برای مصارف کشاورزان ولایت نیمروز بازگشایی خواهد شد.

همچنین در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۴۰۰، شماری از شهروندان #نصرآباد در مسجد جامع این شهر به دلیل بی توجهی مقامات به گرفتن حقابه از افغانستان با “حبیب الله دهمرده” نماینده این شهرستان تنش لفظی پیدا کردند.

لازم به ذکر است دیپلماسی ضعیف جمهوری اسلامی برای دریافت حقابه از افغانستان باعث کم آبی، از بین رفتن کشاورزی و کوچ اجباری شهروندان از این منطقه شده است.

برچسب‌ها:, ,