با تقویت گفتمان واقعی (گفتمان ملی) روز به روز علمای بیشتری همراهی میکنند

با تقویت گفتمان واقعی (گفتمان ملی) روز به روز علمای بیشتری همراهی میکنند
می 1, 2023
95 بازدید

مدتی است در اثر تلاشها و مبارزات میدانی تشکلات و فعالان سیاسی بلوچ موج بیداری ملی و هویت طلبانه ای در بلوچستان شکل گرفته است که سریعترین گفتمان در حال رشد است.

گروه های مختلفی از جامعه در برابر این گفتمان واقعی و اصلی واکنش مثبت نشان داده و همراهی کردند.

این گفتمان که بر پایه «سرزمین بلوچستان» استوار است، بدون ابهام و به روشنی به اصل مساله و ریشه اصلی مشکلات بلوچستان یعنی استعمار بیگانه می پردازد.

استعمار بیگانه یعنی از دوره پهلوی با یورش نظامی، دولت بلوچستان و حاکمیت بلوچ بر سرزمینش از بین رفت و در مقابل یک گروه قومی اتنیکی دیگر که هیچ شناختی از بلوچستان نداشت این سرزمین تصرف شده را بر اساس یک سیستم فارسی اداری سازی کرد.

این سیستم فارسی و این مردمان با زبان فارسی و اتنیک آمده از مناطق دیگر ایران تلاش دارند بلوچ را فارسی سازی کنند، منابع بلوچستان را به یغما ببرند و بلوچ را در فقر نگه دارند.

این مردمان در طول نود سال اخیر نگذاشته اند بلوچ در حوزه های مختلف، اقتصادی، بهداشتی، آموزشی رشد کنند و در عین حال از لحاظ سیاسی و مدنی جلویشان گرفته شده و طرح های مخربی نیز علیهشان اجرا شده است.

این گفتمان میگوید تازمانی که ملت بلوچ که یک ملت تاریخی و قدیمی ساکن سرزمین آزاد همیشگی خود بوده بار دیگر بر مقدرات خود مسلط نشود و حاکمیت ملی خود را باز نیابد هیچ تغییر مطلوبی در بلوچستان به واسطه استعمارگران ایجاد نمیشود.

امروزه ما از سخنان مولانا گرگیج گرفته تا سخنان مولانا نقشبندی تا فریاد های طلاب و علمای دیگر می بینیم که در همراهی با این اندیشه واقعی و در حمایت از آن صحبت و مبارزه میکنند.

مساله ملی بلوچستان یک بنیاد اصیل را مطرح کرده است، بحثی که سالها با تبلیغاتها و سرکوبهای حکومتی اجازه بروز و ظهور آن داده نمیشد.

بحثی که علت العلل مشکلات و بحران های کنونی بلوچستان است، چه این بحرانها فرهنگی زبانی باشند چه دینی مذهبی، کلیه این بحرانها و مشکلات از طریق حل مساله بلوچستان و کسب حاکمیت ملی و احیای دوباره دولتی در بلوچستان رفع میشوند.

بلوچستان برای قرنها یک حکومت واحد مستقل داشته، آنچه در یک قرن اخیر رخ داده نه تنها عادلانه نبوده بلکه نسل کشی این ملت که باعث مهاجرتهای گسترده ای شده نابودی حقوق انسانیت است.

بازگشت رفاه و توسعه و امنیت در بلوچستان با بازگشت دولت بلوچستان گره خورده است، و مسلما توسعه و امنیت بلوچستان به نفع همه مناطق دیگر در ایران و جهان است.

✍️عبدالرشید ملازهی

برچسب‌ها:, , , , , ,