بلوچستان فاقد پزشکان مجرب از جمله جراح قلب وعروق وجراح آنکوژولیست زنان میباشد.

بلوچستان فاقد پزشکان مجرب از جمله جراح قلب وعروق وجراح آنکوژولیست زنان میباشد.
ژانویه 9, 2022
152 بازدید

سرزمین بلوچستان که همیشه درمحرومیت وتبعیض وفقر سیستماتیک از سوی حکومت مرکزگرا طی چندین دهه واقع شده است همچنان از لحاظ رسیدگی درمانی وبهداشتی و دارا بودن خدمات پزشکی ودرمانی مردم بلوچ محروم هستند ونبود پزشکان متخصص هم به یک معضل ومشکل بزرگ برای بیماران بلوچ مبدل گشته است.

به گونه ای که حتی پزشکان جراح کودکان نیز بصورت ثابت در هیچ یک از شهرهای بلوچستان وجود ندارند وبیمارانی که با مسائلی چون شرایط نامناسب اقتصادی ومشکلات مالی رنج میبرند و مجبور به مسافرت جهت درمان به شهرهای اطراف و یا تهران می‌شوند.بیماران بسیاری هستند که ازعهده این هزینه های بین راهی سنگین بر نمی آیند و در بدترین شرایط با بیماری دست و پنجه نرم میکنند تا اینکه جان خود را ازدست میدهند.

بسیار دیگری از بیماران در بلوچستان هستند که به دلیل نداشتن شناسنامه وهویت از داشتن بیمه درمانی محروم هستند درلیست مراکز بهداشت قرار نمی گیرند وحتی مجبور به پرداخت هزینه های گزاف در بیمارستان ها میشوند و گاها فقر و بیکاری که این استان را که درصدر آمار بیشترین بیکاران در جغرافیای ایران قرار داده است که مانع اقدام اینگونه بیماران برای درمان به مراکز درمانی و بیمارستان ها میشود‌.

نبود کادر درمانی و کمبود پزشکان حاذق وجراح در شهرهای بلوچستان باعث ثبت رتبه بالاترین آمار مرگ و میر مادران ونوزادان در سراسر جغرافیای ایران شده است موضوع سوء تغذیه مسئله بسیار مهمی هست که کودکان ومادران باردار با آن درگیر هستند، که مرگ ومیر دربین آنها را تشدید میکند.

بر اساس گفته های مدیرکل دفتر بهبود تغذیه‌ی وزارت بهداشت رصد تغذیه‌ی وضعیت کودکان زیر پنج سال به خصوص در مناطق محروم انجام شده است و اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد ظرف دو سال کرونا، افزایش قیمت‌ها و خشکسالی، شیوع سوءتغذیه در کودکان بسیار افزایش داشته که شیوع دوبرابری در بلوچستان وسیستان را شاهد هستیم .همینطور کم خونی و کمبود ویتامین آ نیز وجود دارد. از طرفی ناامنی غذایی خانوار هم بیشتر شده و اگر به موقع مداخله انجام نشود، در کوتاه مدت افزایش مرگ و میر براثر سوءتغذیه، کاهش قدرت یادگیری، کوتاه قدی، توقف رشد قدی و کاهش بهره‌ی هوشی در کودکان اتفاق خواهد افتاد.”

فقر سیستماتیک وافزایش نگاه امنیتی در بلوچستان از سوی رژیم ایران میتواند چند موارد بالا را عملا تشدید کند، افراد بدون هویت و وجود ۹۳هزار زن سرپرست خانوار بلوچ نگاه ویژه وحقوق بشری را میطلبد تا از عمق فاجعه در بلوچستان کاسته شود. و ازمرگ ومیر زنان وکودکان و این گروه بیماران بلوچی که فاقد شناسنامه وهویت هستند جلوگیری نمود. وامداد رسانی های پزشکی به بلوچستان مورد تحریم جمهوری اسلامی صورت بگیرد.

برچسب‌ها:, , ,