بمباران هوايی بلوچستـان با مشارکت پرسنل خارجی در سال ۱۳۰۷ ه.ش 

بمباران هوايی بلوچستـان با مشارکت پرسنل خارجی در سال ۱۳۰۷ ه.ش 
نوامبر 6, 2023
168 بازدید

قشون رضاخان پهلوی با کمک مستشـاران نظامی انگليسی و شرکت مستقيمِ دو خلبان خارجی در پائيز سال ۱۹۲۸ ميلادی ( آبانماه ۱۳۰۷ هجری شمسی )  از هواپيماهای بمب انداز در جنگ با لشکر بلوچستان استفاده کرد.

لشکر متجاوز توانسته بود با کمک مستشاران خارجی درکل سه فروند هواپيمای بمب انداز “دی هاويلاند ۹” تهيه کنـد که دو فروند از آنان به جنگ با لشکر بلوچستـان  فرستاده شدند.

يکی به خلبانی  نِبايوف در ايرآپ ( دزآپ ) به مهاجمين پيوست و ديگری در «۰۰۰يوم  ششم آبان ماه طياره چی ليخانوسکی وارد  خواش  گرديـد۰۰۰»   (عمليات قشون جهانبانی صفحـه ۵۹ )

هردو هواپيمای بمب انداز در عملياتهای «اکتشافی» يعنی جاسوسـی و پخش ورقه های تبليغاتی شرکت  داشته و قلعـه هـُشَـک و دِزّک را بمباران کردنـد.

بدين ترتيب بلوچستـانِ مستقل در معرض اولين بمباران  هوايی قشون متجاوز قرار گرفت  واين جنايت  بعنوان ننگی درتاريخ ایران ماندگار شـد.

تاریخ گواه است که نیروی هوایی گجر برای اولين بار به بلوچستان حمله کرد نه به يک کشور ديگر، آنهـم با برنامه ريزی انگليسيهـا و شرکـت پرسنل نظامی خارجی۰ 

ناگفته نماند که دو خلبان ديگر به نامهای احمد نخجوان و عيسی اشتوداخ که دوره خلبانی را در پاريس و پتروگراد گذرانده بودند نيز در زمان حمله به بلوچستـان در طهران موجود بودند اما بدليل نداشتن تجربه و مهارت جنگی به بلوچستان اعزام نشدنـد.

درست بعد از  ۹۴ سال نیروی هوایی لشکر گجر همچنان علیه ملت بلوچ بکار برده می شود.
 
قابل ذکر است که “نیروی هوایی ایران”  بیش از هر کشور دیگری علیه ملت بلوچ و اقلیم بلوچستان بیشتر استفاده شده است.

✍🏻محمد کریم بلوچ

برچسب‌ها:, , , , ,