بهره‌برداری «سیما ثابت» از نام خلیج فارس

بهره‌برداری «سیما ثابت» از نام خلیج فارس
جولای 18, 2022
269 بازدید

در برنامه «چشم انداز» تلویزیون ایران اینترنشنال روز شنبه 25 تیر 1401، مجری برنامه خانم «سیما ثابت» دست به عملی زد که از نظر اصول و حرفه روزنامه‌نگاری غیر حرفه‌ای و غیراخلاقی به حساب می‌آید.
در این برنامه که من و چند نفر دیگر بعنوان مهمان حضور داشتیم، ایشان با قطع صحبت‌های بنده، یک موضوع انحرافی را وارد بحث کرد که بعدها با گذاشتن گزیده آن بر روی صفحه اینستگرام تلویزیون مربوطه،معلوم شد که قصد بهره‌برداری تبلیغاتی در میان هم‌زبانان و همفکران خود را داشته است.
از اینرو لازم دیدم توضیحات زیر را درباره این رویداد ارائه دهم که از نظر بنده یک «ننگ رسانه‌ای» به حساب می‌آید:
1-صحبت‌های من در این برنامه، نه از نظر شکل و نه از نظر مضمون هیچ ربطی به «تسمیه» خلیج فارس نداشته و ندارد.من درباره اجلاس شش «کشور خلیجی» با سه کشور عرب همراه با رئیس جمهور آمریکا صحبت کردم که در شهر جده، در فاصله 1400 کیلومتری با خلیج فارس منعقد شده بود. کلام من نه در ساختار خود و نه در روند و هدف هیچ ارتباطی با تسمیه خلیج فارس نداشته و ندارد.
2-ترکیب دو کلمه «کشورهای خلیجی» برگردان و برگرفته از اصطلاح GCC (Gulf Cooperation Council) است که در بیشتر دانشگاه‌ها و رسانه‌های معتبر دنیا به کار می‌رود.علاوه بر آن، از نظر جغرافیای جهان این کشورها، کشورهای آفریقائی، اروپائی یا آمریکائی نیستند، بلکه کشورهای خلیجی هستند.
3-به جز در رسانه‌های جمهوری اسلامی و کشورهای استبدادی و توتالیتر، در کدام رسانه محترم و حرفه‌ای دیده‌اید که مجری آن، واژه در دهان مهمان برنامه می‌گذارد یا تلاش می‌کند واژه‌ای را بر مهمان برنامه تحمیل کند؟! صرف نظر از اینکه آن واژه چه باشد، خواه خلیج فارس، خلیج روسیه، خلیج عربی یا خلیج چینی باشد، از نظر حرفه‌ای و اخلاقی، خانم «سیما ثابت» چنین حقی نداشت که موضوع انحرافی مطرح کند و بر من واژه تحمیل کند.
4-بهره‌برداری از موضوع انحرافی در یک برنامه و گذاشتن آن بر روی صفحه اینستاگرام آن هم با کمک تمام عوامل «همکار» در آن رسانه، و سیبل قرار دادن مهمانی که هیج ربطی با موضوع انحرافی ندارد، «جنایت رسانه‌ای» محسوب می‌شود که پیگرد قانونی دارد و بنده حق پیگیری قانونی آن را برای خود محفوظ می‌دارم.

دکتر حسن هاشمیان
26 تیر 1401

برچسب‌ها:, ,