بهره برداری از معادن و منابع بلوچستان حق کیست؟

بهره برداری از معادن و منابع بلوچستان حق کیست؟
ژوئن 16, 2020
568 بازدید

▪️بهره برداری از سواحل بلوچستان و معادن و منابع این سرزمین حق کیست؟( ✍یوسف بلوچ )

سال ۱۳۰۷ شمسی بلوچستان توسط رضاخان میرپنج اشغال و به بهانه‌ی توسعه تجزیه شد؛ قبل از آن تاریخ بلوچستان بصورت کاملا مستقل اداره میشد و هیچگاه بلوچستان جزیی از پادشاهی ایرانیان نبوده است، گرچه برای مدتی تحت اشغال بوده اما این سرزمین همیشه خودمختاری خود را داشته است.

در طول تاریخ همیشه لشکرکشی ها برای تصرف ممالک دیگر صورت گرفته و سلسله ای بعد سلسله دیگر قدرت را بدست گرفته است.
اما در دنیای نوین و بعد از تاسیس سازمان ملل متحد و به رسمیت شناختن حق حاکمیت ملی و حق تعیین سرنوشت ملیتها لشکرکشی و تصرف ممالک دیگران امری غیرقابل قبول است.

بلوچ با تمدن ۹۰۰۰ ساله خود مالک این سرزمین است و استفاده از منابع و ذخایر این سرزمین حق ملت بلوچ است و لاغیر؛ اما در طول این نه دهه غیربومیان حداکثر استفاده را از منابع و معادن، مرزها و بنادر ما برده و نه تنها هیچ نفعی برای ما نداشته بلکه زمینهای ما را تصاحب کرده و حتی طرح نسل کشی بلوچ و تصرف کامل سرزمین مان را در حال اجرا دارند.

سالها در گوش ما خوانده بودند که بلوچستان جزیی از ایران بوده و بلوچ آریایی تا چپاول و غارت بدون هیچ دغدغه‌ای صورت گیرد و این فریب بحدی پرتأثیر بوده که حتی علما و اندیشمندان و نویسندگان بلوچ آریایی بودن این ملت را مکتوب یا بیان کرده اند.

با روشنگری های مبارزان در کمپین فعالین بلوچ، سهاب و اکنون در مجموعه حزب راجی تپاکی حال ملت بلوچ با تاریخ و حق خود تا حد زیادی آشنا گشته و زمزمه‌های حق خواهی از هر گوشه بلوچستان به گوش می‌رسد.

در این هیچ شکی نیست که همه منابع، ذخایر و سواحل و بنادر مملکت بلوچستان بوده و حق استفاده و بهره برداری متعلق به ملت بلوچ است اما این ممکن خواهد بود با احیای حاکمیت ملی بلوچ و جز این همه راههای نقشه فریبی بیش نخواهد بود.

احیای حاکمیت ملی بلوچ در مملکت بلوچستان تنها راه احقاق حق و نجات از ظلم و ستم غیربومیان است و لازم است که همه آحاد و اقشار جامعه بلوچستان برای رسیدن به این هدف در کنار هم و متحد مبارزه کنند.

راجیتپاکیگل #مملکت_بلوچستان

منبع: سهاب
T.me/partybns

برچسب‌ها:, , , , ,