ثبت جنایتها

ثبت جنایتها
اکتبر 26, 2023
52 بازدید

خاطرم هست ده سال قبل؛ آبان سال ۱۳۹۲ در چهارمین روز ماه، گزارش خبری اعدام ۱۶ زندانی بلوچ را در تنها ارگان حقوق بشری و‌رسانه ای موجود آن دوره یعنی کمپین فعالین بلوچ در بهت و حیرت نوشتم و این موضوع را پس از آن تاریخ هر سال به شیوه های مختلف تکرار کردم.

شانزده جوانی که گناهی نداشتند رسما به عنوان «انتقام جویی» به ناگه بدون اینکه بسیاریشان حکم اعدام داشته باشند یا حتی سیاسی باشند از زندانهای مختلف از خواب بیدارشان کرده و کشان کشان پای چوبه دار برده و‌اعدام کردند.

دلیلش را مرزیه دادستان وقت در رسانه ها با نخوت و غرور اعلام کرد: ۱۴ نفر از نیروهای ما سر مرز کشته و دو نفر زخمی شدند! ما هم در پاسخ شانزده بلوچ را اعدام کردیم!

ضرب المثل «گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مهتری» در همان زمان بر سر زبانهای بسیاری چرخید. چند گفتگو و مصاحبه در این خصوص داشتم ‌و همزمان شگفتی از عمق جنایتهای رژیم در بلوچستان، برای همگان هویدا شد.

هر چند آن واقعه اولین جنایت سازمان یافته رژیم نبود اما به دلیل وجود سازمانی حقوق بشری در بلوچستان که جزییات واقعه را افشا کرده بود توجه بیشتری به خود گرفت.

از آن تاریخ به بعد چنین جنایتهای سازمان یافته دیگری نیز ثبت شدند، و همزمان با ثبت جنایتها تشویق به #اعتراض توسط جنبش های چون سهاب نیز تاثیر جدیدی گذاشت که مردم در مقابل این جنایتها باید دست به اقدام و عمل بزنند و خوشبختانه امروز جامعه بلوچستان بیدار تر از هر زمانی دارای سازمانها و موسسات و جنبش و رسانه های مختلفی شده است که به میزان پویایی و افشاگری و ثبت و افشای جنایتها و تشویق به مبارزه و ایستادگی و مقاومت، تکاپوی جامعه نیز افزایش یافته است.

ما باید در ضمن ایجاد بیداری و اقدام به مبارزه در میدان همزمان اشکالات جنبش، خلأها ، نقاط قوت و ضعف را شناسایی و برای معالجه آنها هم اقدام کنیم.

گاهی یک حرکت که شکل میگیرد و نتایج و موفقیتهایی به دست می آورد، تعداد زیادی از افراد به جای اینکه با خلاقیت جدیدی به میدان بیایند تنها دست به اقدام مشابهی میزنند. هر چند این امر مفید است اما اگر ما نقاط ضعف را بیابیم و بر نقاط ضعف و خلأها کار کنیم بهتر میتوانیم جنبش را پیش ببریم تا اینکه راهی که قبلا گروهی دارد میرود را به همان شیوه و سبک با اندکی تغییر در گفتمان جلو ببریم.

من همیشه گفتم و بار دیگر تاکید میکنم، جامعه مدنی و مردمی بلوچستان زمانی موفق میشود که ده ها سازمان و تشکل داشته باشد که هر کدام بخشی را پر کند و من بر این رسالتی که داشته و دارم همچنان ادامه میدهم .

حبیب الله بلوچ 

۴ آبان ۱۴۰۲

https://t.me/SahabBalochistan/63716
برچسب‌ها:, , ,