جنبش های ملی وسیاسی با نمادهای انگشتان دست

جنبش های ملی وسیاسی با نمادهای انگشتان دست
نوامبر 11, 2020
535 بازدید

آگاهی سیاسی

نماد ها باعث ایجاد همبستگی، پیدا کردن سریع هواداران و برای رشد جنبش ها بسیار مثمر ثمر و‌مفید اند. در‌کشورهای مختلف جنبش های سیاسی از نمادهای استفاده کردند که با دست یا پا و یا یکی ترکیبی از جسم انسان نشان داده می شوند.

برخی از نمادهای سیاسی که با انگشت دست نشان داده شده و متمایز از دیگران بوده و رشد عمیق و سریعی داشته اند را در این متن به شما معرفی میکنیم:

۱. نماد دو انگشت دست در جنبش هندیان بومی‌ آمریکا. هندیان بومی آمریکا برای احقاق حقوق خود از نماد دو انگشت دست استفاده میکنند که سر یک هندی بومی نیز در طراحی لوگو آن ترکیب شده است.

۲. نماد دست‌ بلند کردن دو انگشت کوچ و اشاره و‌جمع کردن دو انگشت وسط، به معنی «بوز‌قورد / گرگ خاکستری» که توسط ملی گراهای ترکیه و حزب ملی گرای باهچه لی نشان داده میشود و اردوغان نیز از آن استفاده کرد.

۳. نماد دست و انگشتان برافراشته در گنگره ملی هند که به‌عنوان اپوزیسیون و ایستادگی از آن استفاده میشود و در پرچم ها نشان داده میشود و‌مردم با بلند کردن دست آن را به تصویر میکشند.

۴. نماد مشت دست که یک نماد عمومی به معنی مقاومت است و در جنبش اتپور صربستان ضد ميلوسويچ رئیس جمهور دیکتاتور وقت استفاده شد.

۵. نماد مشت با انگشت کوچک برافراشته که به معنی «یکپارچگی سرزمین بلوچستان» است که برای مخالفت با طرح تقسیم بلوچستان و یکپارچه سازی دوباره این سرزمین شروع شد ولی بعدا گسترش یافته و به نماد جنبش ملت بلوچ در برابر سلطه استعمار مرکزگرایان ایرانی تبدیل شد.

۶. نماد چهار انگشت دست در مصر به‌معنی رابعه. رابعه در عربی یعنی چهار. میدانی که عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری کنونی به آن یورش برد و تجمعات هواداران محمد مرسی را پراکنده کرد «رابعه» نام داشت و این موضوع به نماد اعتراضات ضد حکومت نظامیان شهرت یافت.

برای‌دیدن تصاویر فایل پی‌دی اف را ببینید، لینک فایل:

جنبش-های-ملي-با-نمادهای-دست

برچسب‌ها:, , ,