دومین کنگره حزب بلوچستانءِ راجی تپاکی برگزار گردید PDF

دومین کنگره حزب بلوچستانءِ راجی تپاکی برگزار گردید PDF
می 12, 2024
30 بازدید

پس از گذشت چهار سال از تاسیس بلوچستان ءِ راجی تپاکی گل، طبق اساسنامه دومین کنگره حزب تحت شرایط امنیتی  با موفقیت برگزار گردید.

پیشینه مبارزاتی مجموعه ھای حزب به سال ۱۳۹۲ هجری شمسی برمیگردد که برخی از بنیانگذاران حزب و در راس آنھا حبیب الله بلوچ کمپین فعالین بلوچ را تاسیس کرد و این نقطه عطفی بود در فعالیتھای حقوق بشری در بلوچستان و برای اولین بار بود که نقض فاحش حقوق بشر توسط نیروهای نظامی و ارگانھای دولتی رژیم در بلوچستان بشکلی سازمان یافته رصد و بگوش مردمان داخل و خارج و خصوصا بگوش سازمانھای حقوق بشری ایرانی و خارجی می رسید. این باعث شد که ملت بلوچ  از تبعیض ھای سیستماتیک و کشتارھای بی وقفه و ھدفدار رژیم به سطحی بالا از آگاھی ملی دست پیدا کنند.

با گذشت ۵ سال از فعالیتھای حقوق بشری در گام بعدی سهاب (سازمان  ھماھنگ کنندہ اعتراضات بلوچستان) برای ھماھنگ کردن مبارزات مدنی ملت بلوچ تاسیس شد. مبارزان سھاب در داخل به سازماندھی اعتراضات مردمی پرداختند و با نوشتن شعارھا، پخش اعلامیه و همچنین از طریق نیروهای میدانی حرکتھای اعتراضی و اعتصابات فراوانی را ھدایت کردند. نقش سھاب در جنبش ماھو بلوچ و اعتراضات ادامه دار مردم بلوچستان خصوصا در شهر دزاپ (زاھدان) برجسته بود.

پس از ۸ سال  مبارزات حقوق بشری و مدنی  و میدانی بنیانگذاران کمپین فعالین بلوچ و سھاب به اتفاق جمعی دیگر از فعالین سیاسی با تجربه ی بلوچ تشکل سیاسی  «بلوچستان ءِ راجی تپاکی گل» را  چھار سال پیش در ۱۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ هجری شمسی  تاسیس کردند.

 این تشکیلات در طول حیات سازمان یافته نسبتا کوتاه خویش توانست به عنوان فعالترین تشکیلات با زیر مجموعه ھایش (فعالین حقوق بشری، بخش زنان همدلین بانوکان، سھاب، خبرگزاری رصد بلوچستان و توار تی وی) در سطح جامعه بلوچستان مطرح و تاثیر گذار شود.

با تشکیل حزب، فعالیتھا و سازماندھی در تشکیلات خارج نیز شکل گرفت و تماسھا با دولتھا، سازمانھا و احزاب ملل مختلف خصوصا ملل تحت ستم ملی در ایران برقرار شدند و بر اساس نیاز جنبش بلوچستان برای توسعه همکاری ها در پی رایزنی ھای چندین ماهه با احزاب ملل دیگر “ائتلاف دموکراتیک ملل در ایران”  باھدف ھمکاری و ھماھنگی مبارزات ملل در داخل تشکیل شد.

بلوچستانءِ راجی تپاکی گل و ملت قهرمان بلوچ هزینه های زیادی برای گسترش ایده آزادیخواهی و توسعه گفتمان مبارزه گری پرداخته و موفق شده اند که خواسته ھای ملی را به بحث مهم و مبارزات بلوچستان تبدیل کنند. 

در کنگره دوم به گسترش گفتمان احیای دوباره دولت ملی بلوچستان و مبارزه با طرح های استعماری در بلوچستان خصوصا طرح تصرف سواحل بلوچستان و طرح تقسیم مجدد و حذف نام بلوچستان تاکید شده و جزو برنامه های اصلی قرار گرفت.

در این کنگره همچنین شرکت کنندگان  برای تداوم مبارزه انقلابی جهت احقاق حقوق ملی و  انسانی ملت بلوچ بار دیگر عهد بستند. عملکرد حزب و زیر مجموعه ها، فعالیت‌های انجام گرفته و تجارب کسب شده مورد ارزیابی قرار گرفتند. در پروسه چهار ساله کار تشکیلاتی، همزمان با گسترش سریع مبارزات حزب با چالش های از سوی دشمن ملت بلوچ مواجه شد که با درایت بر آنها فائق آمده و از تجارب کار برای توسعه فعالیتها در آینده بهره برد.

در جلسات کنگره دوم تغییراتی در اساسنامه حزب به تصویب رسیده و بر تجدید در سازماندهی درونی تاکید شد و همچنین تاکتیکهای مبارزاتی و پیشروی در امتداد استراتژی درازمدت حزب مورد بحث و بررسی قرار گرفتند در این کنگره. اوضاع سیاسی در بلوچستان و طرح های کلان استعماری، بعلاوه وضعیت ایران و منطقه و تحولات سیاسی بزرگ جهانی و تاثیر آن بر بلوچستان مورد بحث و ارزیابی قرار گرفتند. 

در خصوص وضعیت سیاسی بلوچستان خصوصا پس از جنبش ماهو بلوچ، کشتار دزآپ و واش، خشونت آشکار رژیم علیه ملت بلوچ و برای مبارزه با دشمن و طرحهای استعماری آن  تاکید شد تا شیوه های مبارزاتی نوین مورد استفاده قرار گیرند.

بلوچستان ءِ راجی تپاکی گلّ برای یکپارچگی سرزمین بلوچستان و علیه طرحهای استعماری رژیم جمهوری اسلامی ایران، مبارزات ملی را با توان بیشتری به پیش خواهد برد و در این راه  همکاری، شرکت جوانان بلوچ و اتحاد فعالان را از مناطق تجزیه شده بلوچستان  گیاوان‌زمین، رودبارزمین، سیستان‌زمین، مکران‌زمین و سرحد‌زمین را از ضروریات مهم و اساسی مبارزات ملی در شرایط کنونی میداند.

در کنگره دوم آقای مهیم بلوچ بعنوان دبیرکل جدید بلوچستان ءِ راجی تپاکی گلّ انتخاب شد. شعار حزب به «بلوچستان ءِ دیمروی وتمستری برابری» تعدیل شد. همچنین جهت اتحاد و همبستگی ملی پرچم مبارزاتی بلوچستان به جای نماد خورشید با پرچم با نماد ستاره دارای سه رنگ آبی ، قرمز و سبز که مورد توافق اکثریت احزاب است، تغییر یافت.

کنگره دوم بلوچستان ءِ راجی تپاکی گلّ 

۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ هجری شمسی

11 ماه مه 2024

برچسب‌ها:, , , , ,