سوزن دوزی بلوچی، هنری به قدمت تاریخ (مهشان بلوچ)

سوزن دوزی بلوچی، هنری به قدمت تاریخ (مهشان بلوچ)
می 12, 2022
167 بازدید

در بلوچستان سوزن دوزی هنری است که از مادر به دختر ارث میرسد، هنری ارزشمند و گرانقدر که نشانی از لطافت و زیبایی روح زنان بلوچ است.
سالهاست که زنان بلوچ از این طریق درآمدزایی کرده و به اقتصاد خانواده کمک میکنند و اکنون این لباس زیبا طرفداران زیادی پیدا کرده و این بعنوان صنعتی در حال رشد و شکوفایی می‌باشد.
از افرادی که در این حوزه فعال هستند دختری به نام “حلیمه نارویی”
است، دختری فعال و هنرمند در سوزن دوزی؛ دختری که با وجود مشکلات زیادی که در بلوچستان برای ثبت فرهنگ و هنر بلوچ وجود دارد موفق به دریافت نشان ملی کیفیت در سوزن دوزی و باعث افتخار ملت بلوچ در عرصه سوزن دوزی شده است.

باوجود اینکه گجر سعی در تخریب هویت و فرهنگ بلوچ کمر بسته اما فعالان بلوچ همواره سعی در نشان دادن فرهنگ و تمدن کهن و اصیل بلوچ داشته اند و در این بین زنان بلوچ با طراحی منحصر به فرد و دوخت های زیبا توانسته اند تا این هنر را در سطح جهان معرفی کنند.

اکنون که سوزن دوزی بلوچی در جهان طرفداران زیادی پیدا کرده مرکز گراهای ناسیونالیسم با کمک رسانه های تحت اختیار خود سعی در تخریب وجه لباس های بلوچی دارند.

با توجه به اینکه با کمک فعالان، صنعت سوزن دوزی پیشرفت چشم گیری داشته و توانسته بازاری دست و پا کند تخریب هدفمند گجر میتواند ضرر های بسیاری به مردم وارد کند.
در سریال “ساخت ایران ۳” این موضوع را به وضوح دیدیم که چگونه دست به تخریب وجه پوشش ملی ملت بلوچ را زدند.

ملت بلوچ باید متحد و منسجم در برابر چنین اقداماتی ایستاده و از هویت و فرهنگ خود دفاع کنند.

برچسب‌ها:,