سیاست جمهوری اسلامی ایران در چهل و چند سال گذشته در بلوچستان

دسامبر 12, 2020
536 بازدید

( کریم بلوچ – تهل)

1- فریب ، تزویر و اختلاف افکنی . بنام دین عده ای و یا اکثر ملاهای بلوچ را فریفت و برای چند صباحی برای خود زمان خرید تا در بلوچستان جای پایی برای خود بیابد و در زمان فوق مانع بلوچها برای بستر سازی ( مصادره اسلحه ها و خلع سلاح پادگانها و … ) برای تحکیم جنبش ملی گردید !

2- سیاست ترور . از همان فردای قدرت گیری و سازماندهی باندهای حجتیه ای های سابق که در ساواک شاهی خدمت مینمودند به ترور فعالین بلوچ روی آوردند که در سال 1358 دو ترور زنده یاد رحیم زرد کوهی و دکتر رحمت الله حسین بر از اولین ترورهای انجام شده توسط جمهوری اسلامی در بلوچستان هستند که بعد از آن تا هم اکنون ادامه دارند .

3- سرکوب همه جانبه فعالین و اخراج از ادارات و ارگانهای دولتی . اخراج فرهنگیان فعال از آموزش و پرورش شستون ، پهره و … از اولین اقدامات بود که بطور گسترده عملی شد .

4-سیاست حذف بلوچ با هر بهانه و انگ ممکن . این سیاست تا اواخر سال 60 بنام قاچاقچی و … عمل میشد که دروغی بیش نبود و جوانان ناراضی بلوچ را گروه گروه و دسته دسته در میادین و چهار راهها در پیش چشم همگان به طناب های دار بستند و یا با جرثقیل بالا کشیدند و یا در زندانها در زیر شکنجه به شهادت رساندند یا تیرباران نمودند که متاسفانه لیست کاملی از این شهدا تا هم اکنون تهیه نشده است .

5- سیاست حذف فقط در زندانها دنبال نمیشد ، بلکه در خیابانها و جاده ها و حتی بیابانها و همه جا این سیاست دنبال گشته است و در سال های 1358 تا 1366 صدها نفر از مردم گمشادزیی ، یارهمدزیی و سمائیل زیی ، نارویی و … در اطراف گشت و اطراف واش ، دزاپ ، سرباز و … کشتار شدند .

6- نابودی روستاها و کوچاندن مردم . این سیاست در اطراف دزاپ ، اطراف گشت ، اطراف چهبار و اطراف نصرآبات و … عملی گردیده است و زمین های مردم در این مناطق کلا” غصب گردیده است .

7- اعدام های زندانیان سیاسی و فعالین بلوچ از همان سال 1358 در زندانهای بلوچستان در دستور کار بوده است و طی دهه شصت شتاب روز افزونی گرفت .

8- تزریق فقر و بیکاری با آوردن و گسیل نیروهای بیکار و جنایتکار از مناطق دیگر به بلوچستان و استخدام آنها در ادارات و سپردن مسئولیت های بلوچستان به آنها و صدها مانع علیه مردم بلوچ و فعالیت های اقتصادی مردم بلوچ ایجاد نمودند که سبب نابودی زمینه های رشد اقتصادی و … در بلوچستان گردید .

9- آوردن و تزریق مرض ایدز به مردم بلوچ با سرمهای آلوده تا بدان حد که بیشتر ساکنان یک روستای سیصد نفری اعم از کودکان خرد سال و بزرگسالان در جنوب بلوچستان به این مرض آلوده شده بودند .

10- آغشته کردن مواد غذایی تولید شده در داخل ایران با پودرها و قرصهای سرطان زار و عقیم ساز برای بلوچستان که هزاران نمونه آن با عکس و فیلم رسانه ای گردید و با توجه به اینکه هم شبکه های توزیع و هم امنیت ( یا بهتر است گفته شود نا امنی ) بلوچستان در دستان خود سپاه و عواملش میباشد ، آنها در برابر این جنایت همچون هزاران جنایت دیگر پاسخگو نشدند .

11- پخش گسترده ویروس کرونا توسط حاکمیت جمهوری اسلامی ایران در بلوچستان با اعزام بیماران کرونایی به بلوچستان یا ارسال مواد آلوده به ویروس کرونا از قم و دیگر شهرها ، بلوچستان فاقد امکانات حداقل آموزشی ، بهداشتی و فقیر عقبمانده نگهداشته شده را به جولانگاه ویروس کرونا مبدل نمودند .

12- کشتار وسیع جوانان بلوچ که از بیکاری ،فقر و ناچاری بجای دزدی و غارت به کار بسیار پر خطر سوختبری و بازی با جان خود روی آورده اند ، حتی بدون ایست و با آتش گشودن به ماشینهایشان ، سبب در آتش سوختن چند هزار تن در سالهای اخیر گردیده اند . این آتش به اختیار بودن عوامل جمهوری اسلامی فقط در رویا رویی با سوختبران نبوده و نیست و صدها بار ماشین های عادی و فاقد بار را نیز نشانه رفته اند که سبب واژگون شدن آنها و یا زخمی شدن و حتی مرگ راننده و سرنشینان ماشین ها گشته است .

در بلوچستان ، جنایتکارترین بخش سپاه پاسداران یعنی مرساد و قدس را که وحشی ترین و متعصب ترین افراد آن هستند مامور تامین امنیت ( بخوان کشتار ) بلوچستان نموده اند . پاسدارانی که علاوه بر کشتار مردم ، به غارت منابع و معادن بلوچستان نیز مشغول بوده و مافیای مواد مخدر را نیز در داخل بلوچستان ، ایران و کشورهای گوناگون در دست دارند .

این اراذل و مافیای پست همه مایملک مردم بلوچ را به چشم غنیمت مینگرند و از غارت احشام دامداران به بهانه قاچاق تا ویران نمودن خانه های اجدادی مردم بلوچ و غصب زمینهای کشاورزی آنها بنام مراتع و زمینهای ملی ، تا ضبط پیاز و محصولات باغها و زمینهای مردم بلوچ بنام قاچاق ، تا فروش دریای بلوچستان به چینی ها و ممانعت صیادان بلوچ از صید ماهی و … تا به آتش کشیدن محلات فقیر و کپرنشین بلوچ جهت راندن آنها از آن مناطق و تصاحب زمینهایشان ، تا به آتش کشیدن نخلستانهای پربار بلوچستان جهت نابودی اقتصاد بلوچستان ، تا گرفتن سرمایه اندک تجار بلوچ بنام قاچاق ، بخشی دیگر از کارنامه ننگین پاسداران و عوامل جمهوری اسلامی ایران در بلوچستان است .

و ….

همه این اقدامات در راستای نسل کشی سیستماتیک ملت بلوچ بپیش برده میشوند . این امور در برنامه های راهبردی آنها که خود را موظف به شیعه گستری میدانند ، به صراحت ذکر شده اند و حتی این اهداف پلید خود را در اسناد راهبردی دیگری که منتشر نموده اند و از جمله در سند ننگین « طرح توسعه سواحل مکران » نیز آمده است . « جابجایی و اسکان پنج تا پانزده میلیون غیر بلوچ در سواحل مکران و کاستن باروری مردم بومی » از جمله بیانگر امیال پلید جنایتکاران حاکم بر ایران در بلوچستان میباشند .

کارنامه جمهوری اسلامی ایران در بلوچستان کشتار و اعدام بیش از چهل هزار از جوانان رشید بلوچ و نابودی اقتصاد بلوچستان و غارت اموال و دارایی مردم و در قهقرا و اضطراب فروبردن بلوچستان و غارت صدها معدن طلا ، مس ، اورانیم ، مرمر ، سنگهای قیمتی و … است .

پاسداران در این مدت نیز توانسته اند مترسکهای بی هویتی از کولیان و افراد بی هویت را بنام نماینده به مردم شمال بلوچستان تحمیل نمایند . جناب دهمرده و شهریاری مترسکهای سخنگوی پاسداران در بلوچستان یا مجلس فرمایشی خودشانند .

همه این ها میبایست جوانان و مردم آگاه بلوچ را از خواب غفلت و نا آگاهی بیدار کرده باشد . زمان آنست که از اشتباهات گذشته آموخته و برای بدست آوردن حقوق اولیه خود ، که همانا حاکمیت بلامنازع ملت بلوچ بر بلوچستان و منابع آن است همسو و همنوا ، حرکت نماییم .

فقط با حاکمیت ملی ملت بلوچ است که بزبان مادری ، فرهنگ ، تاریخ و هویت ما بها داده میشود . فقط با حاکمیت ملی ملت بلوچ است که همه اقشار بلوچستان اعم از نخبگان ، اندیشمندان ، علما ، هنرمندان ، تجار ، سیاستمداران ، هنرمندان ، خبرنگاران ، زنان ، نیروهای مسلح ما و … همه و همه دارای هویت مستقل خود خواهند گردید و بنام تجار و بازرگانان بلوچستان یا علمای بلوچستان یا هنرمندان بلوچستان و امثالهم یاد میشوند که از خود دارای رای ، بینش و کرامت انسانی خواهند گردید .

بیاییم با هم مبارزه ملی – دمکراتیک مشترکی را برای سرفرازی بلوچستان و نسل های آینده خویش بپیش ببریم !

کریم بلوچ – تهل

راجی تپاکی گلّ

برچسب‌ها:, , , , ,