“شمس بهروز” بانوی بلوچ موفق به دریافت درجه یک هنری

“شمس بهروز” بانوی بلوچ موفق به دریافت درجه یک هنری
فوریه 7, 2022
182 بازدید

شمسی بهروز ملقب به شمشوک از هنرمندان پیشکسوت زنان بلوچ است.

در روزهای اخیر موفق به دریافت درجه یک هنری شد، درجه یک هنری معادل دکتری می باشد از سوی شورای ارزشیابی هنرمندان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از بررسی پرونده به خانم شمسی بهروز اهدا گردید.

شمسی بهروز تنها هنرمند زن بلوچ می باشد که در استان بلوچستان موفق به دریافت این مدرک مهم هنری گردید وی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی بلوچستان که میراث کهن موسیقی زنان و کودکان این خطه را حفظ کرده و اشاعه می دهد.

و همچنین دو البوم موسیقی،موسیقی کودک و موسیقی زنان بلوچ با صدای ایشان ثبت و ضبط شده است، این بانوی بلوچ تنها هنرمند زن بلوچ است که در بلوچستان و سیستان موفق به دریافت این مدرک مهم هنری شده است..

محمدنصیر ملازهی افزود؛ هنرمندان در بلوچستان جایگاه ویژه‌ای دارند در بخش های مختلف هنری در سراسر بلوچستان ایفای نقش میکنند و امیدواریم نقش این عزیزان در قالب برنامه متنوعی در دید مردم قرار بگیرد و خوش‌بختانه استقبال تحسین برانگیزی به همراه داشت.

زنان بلوچ از استعداد های درخشان در زمینه هنر موسیقی و صنایع دستی برخوردار هستند اما بنابر ناکارآمدی جمهوری اسلامی ایران در بلوچستان مانعی برای رشد و بالندگی بومیان شده است و استعداد های نایاب شده است.

در چهار دهه اخیر در پی پی توجهی دولتمردان به استعداد های مردم بلوچ درحال به فراموشی سپرده شده است.

برچسب‌ها:,