عدم امنیت جانی روانی مادران باردار در بلوچستان

عدم امنیت جانی روانی مادران باردار در بلوچستان
ژانویه 7, 2022
227 بازدید

مرگ میر مادران باردار و نوزدان در آمار ها و گزارش های رسمی حکومت جمهوری اسلامی ایران  درحال پیمودن سیر صعودی وخبر از عمق یک فاجعه در بلوچستان می دهد‌.

در حالی این آمار ها ارائه می شوند؛ که آماری بالاتر از صد هزار افراد بی هویت و فاقد شناسنامه در بلوچستان وجود دارد. 

برخی از عوامل مرگ ومیر نوزادان سوء تغذیه مادران و فقر می باشد، که هم سلامت مادران و هم  نوزدان را به خطر می اندازد ۳۵ درصد مرگ نوزدان در ۲۴ ساعت اول تولد اتفاق می افتد.

عواملی که جان مادران باردار در بلوچستان  به مخاطره می اندازد:

۱-عدم وجود کادر های پزشکی مجرب،سرانه پزشک در جغرافیایی ایران بسیار پایین تر از استاندارد جهانی است و این موضوع در بلوچستان به مراتب بدتر است بیشتر پزشکان دانشجویان تازه فارغ التحصیلی می باشند که برای تکمیل دوره آموزشی از سراسر کشور در پرسنل اصلی بیمارستان های بلوچستان قرار می گیرند.

مرگ یک مادر بلوچ مبتلا به کرونا در ۲۰تیر ۱۴۰۰ با هویت ف_ب پس از تزریق واکسن دچار تشنج شده و جان خود را از دست می دهد.

مادر باردار دیگر با هویت ج_ق در تاریخ ۱۵ آذر ۱۴۰۰ در بیمارستان امام علی چابهار زیر عمل سزارین جانش را از دست می دهد.

وبعلت فضای خفقان و نبود آگاهی از حقوق مدنی وشهروندی بیماران دیگر بسیاری به کام مرگ کشانده شده اند که هرگز از سوی خانواده ها پیگیری نشده و به دلایل تجویز داروی نادرست یا حین عمل سزارین مادر و کودک از دست رفته اند.

یک قربانی دیگری که ۳۵ روز قبل  سزارین شده بودبا هویت ژ _ ب با تزریق واکسن جان خود را از دست داد.

اعزام پزشکان توسط سپاه پاسداران زیر نظر حکومت جمهوری اسلامی با دایر کردن بیمارستانهای صحرایی با هدف نسل کشی بلوچ و تجویز دارو که هیچ سنخیتی با بیماری و موارد منع مصرف برای مادران باردار دارد و ایجاد ترس و رعب در مادران باردار به عناوین مختلف وتشویق به سقط جنین  به بهانه ناقص بودن نوزاد  وموارد اینچنینی دیگر.

۲_سهل انگاری و عدم رسیدگی به موقع پزشکی که در ۱ آذر ۹۹ در بیمارستان خمینی #خاش وبخش زایمان آن  منجر به مرگ یک مادر باردار به نام آسیه فیروزی و جنین در شکم مادر شد.

۳_نبود پزشک و امکانات درمانی وتسهیلات زایمانی ودرمانگاه در بیشتر شهرهای بلوچستان

یک مادر باردار در ۲۸ تیر ۱۴۰۰ با هویت ع _ب فرزند یعقوب به همین علت جان خود را از دست داد.

۴_ نبود راه های ارتباطی و خطوط ارتباطی با وجود جاده های صعب العبور در بلوچستان وجود رودخانه های وسیع که با کمترین بارش بارندگی طغیان می کنند و آمبولانسهای حامل مادران باردار وموارد حاد اورژانسی  پشت رودخانه ها مانده  و  سبب مشکلاتی زیادی برای مادران و نوزادان شده است. وهمچنان این مشکل وجود دارد.

۵_نگاه امنیتی شدید در بلوچستان وجود پاسگاه های نزدیک مرز و مابین روستاها که می توان به پاسگاه گردنه هندوان #بم_پشت اشاره کرد که اجازه تردد به مردم روستاهای حق آباد و زیارت بهداده نمیشود، و موارد اورژانسی و مادران باردار در بدترین شرایط قرار داده است.

محاصره روستاها  در بلوچستان توسط نیروهای امنیتی در طی چندین روز طی عملیات هایی که ازسوی نیروی انتظامی وسپاه انجام شده است  مانع خروج و ورود مادران باردار شده اند و پیامد آن مشکلات روحی وجسمی را برای مادر ونوزاد میباشد.

از موارد شایع که سلامت روان و جسم مادران باردار را به خطر می اندازد تشویق کادر پزشکی به انجام عمل سزارین و یا اقدام به سزارین می توانند خطرات و عوارض چون عفونت ، زخم و خط برش شکم ، لخته شدن خون مشکلات مربوط به لوله های رحمی و کلیه ها، حمله قلبی و مشکلات برای بارداری شدن در آینده، پلاکت پایین خون ناباروری و سقط جنین ممکن شود.

مشکلات تنفسی و آسیب هنگام عمل جراحی از خطرات و عوارض ناشی از عمل سزارین برای نوزادان هستند.

عدم اعتماد به کادر پزشکی و زایشگاه ها باعث افزایش زایمان در منزل شده است که ۱۵درصد میزان تولد در برخی از شهر های بلوچستان چون شهرستان سراوان را ممکن شده است.

رفتار های تند و بی حرمتی به مادران باردار در بسیاری از بیمارستان های چون امام علی زاهدان و بیمارستان رازی سراوان و بیشتر شهر های بزرگ و کوچک سلامت روانی مادران را به خطر می اندازد و باعث افزایش افسردگی بعد از زایمان میشود.