عطش استعمارگران برای «طلا» و «معادن»

عطش استعمارگران برای «طلا» و «معادن»
نوامبر 16, 2023
106 بازدید

اسپانیایی ها اولین اروپائیانی بودند که سنت سیئه استعمار را آغاز کردند. اسپانیای ها در قرن ۱۶ موجی از ورود به آمریکای جنوبی را آغاز نمودند. هر جا می رسیدند به دنبال طلا و نقره و معادن و نیروی کار ارزان میگشتند. آنها ملتها را با جنگ مغلوب کرده و نظامی اجتماعی سیاسی بنا میکردند که بر اساس آن مردمان بومی برای آنها زراعت و کارگری و کارمندی کنند و خود به عنوان اربابانشان بر آنها حکومت کنند.

عطش استعمارگران اسپانیایی برای طلا آنقدر شدید بود که به هر منطقه ای وارد میشدند ابتدا شاه و حاکم منطقه را با تاکتیک جنگ و فریب بازداشت کرده و خزانه های دولت او را بر میداشتند و سپس رعایای او را به زبان پادشاه وادار میکردند که   برای پر کردن یک اتاق از طلا و چند اتاق از نقره در محدوده زمانی مشخصی اقدام کنند. اگر مردم چنین کاری نمیکردند پادشاه به شدت شکنجه و کشته میشد و اگر چنین هم میکردند باز هم  استعمارگران بیشتر و بیشتر میخواستند. 

این وضعیت (در تصاویر فوق بیشتر مطالعه کنید) بی نهایت ظالمانه و ستمگرانه بود ، مردم بومی که تا دیروز زندگی آرامی داشتند و تمام مشکلاتشان چند درگیری معمولی بین چند قبیله بود، دیگر زیر سلطه  استعمارگران نقره داغ شده ، تجاوز شده، قتل عام میشدند و یا باید بردگی میکردند.

ما در بلوچستان شرایط مشابهی را تجربه میکنیم،  استعمارگران گجر نسخه ای بین روش اسپانیایی ها و انگلیسی ها را برای بلوچستان اجرا میکنند. آنها به دنبال طلا  و معادن ما هستند. زمین های ما را گرفته و به نیروهای خود میدهند یا کشاورزان و صیادان و دامداران ما کارگرانی کم نصیب در جهت تامین مایحتاج مرکز اند.

طبقه اصلی و بلند جامعه استعمارگران هستند، قوانین اجرایی متعلق به آنهاست، سیاست سازی و الیت های جامعه آنها هستند و مردمان بلوچ زیر دست ، کارمندان طبقه خدماتی و تامین مایحتاج آنها هستند.

عطش استعمارگران برای کنترل بر زمینها و منابع دریایی و کانی و معدنی به حدی بالاست که خانه های روستائیان را آتش میزنند و سپس با اخراجشان زمینهایشان    را زیر تصرف خود میگیرند. 

طرح های استعمارگران به طور رسمی از آوردن ۱۰ میلیون جمعیت به سواحل بلوچستان این سرزمین زرخیز ملت بلوچ حکایت دارد، آب بلوچستان در جهت تامین کارخانه ها و کارگاه های آنها که در مرکز هستند، برده میشود  و مردم بلوچ از بی آبی، بی کاری و نداشتن آموزش و بهداشت کافی در رنج شدید اند، و در مقابل حتی سیاست های پاکسازی قومی هویتی زبانی، و حتی فرزند کمتر زندگی بهتر برای بلوچستان تبلیغ و با قساوت تحمیل میشود.

✍🏻تحریریه سهاب

تاریخ: ۲۴ آبان ۱۴۰۲

https://t.me/SahabBalochistan/63894
برچسب‌ها:, , , , , ,