قرار داد همکاری ۲۵ ساله با چین و واگذاری سواحل بلوچستان غیر قابل قبول است.

قرار داد همکاری ۲۵ ساله با چین  و واگذاری سواحل بلوچستان غیر قابل قبول است.
ژانویه 27, 2022
127 بازدید

انزوای طولانی مدت جمهوری اسلامی که ناشی از سیاست صدور انقلاب است زمینه ساز فاصله گرفتن این کشور از نظام بین الملل و اقتصاد جهانی شده است و از سوی دیگر سلطه سانسور و فقدان شفافیت سیاسی و برگزاری انتخابات فرمایشی و صوری نیز باعث شده است تا حکومت ایران توافقنامه بیست و پنج ساله ای با دولت جمهوری خلق چین امضا کند که شرط عدم انتشار ، از بندهای مصرح در آن است.

طبق اصل 77 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، قراردادهای بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و طبق ماده یک قانون مدنی ، مصوبات مجلس باید در روزنامه رسمی کشور منتشر شود. بنابراین قرارداد همکاری 25 ساله بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت چین می بایستی با درج در روزنامه رسمی به اطلاع همگان برسد و چون تشریفات فوق در انعقاد این قرارداد رعایت نگردیده و عدم انتشار مفاد آن با دستاویز« مصلحت سیاسی » یک اقدام خلاف قانون اساسی و فاقد اعتبار است. به ویژه آن که موضوعات مهمی که ارتباط مستقیم با استقلال و آینده سیاسی ایران دارد نیازمند شفافیت است از جمله:

۱- آیا واگذاری پایگاه نظامی برای حفاظت از پرسنل و سرمایه گذاری نهادهای چینی هم مورد توافق گرفته است؟

۲- آیا از دولت چین خواسته شده با استفاده از سیستم های مخابراتی و دوربین های مدار بسته مسائل امنیتی -اجتماعی شهروندان را تحت کنترل داشته باشد؟

۳- نظر به اینکه دولت چین درگیر اختلافات اقتصادی تجاری وسیعی با آمریکا و اتحادیه اروپاست آیا دولت ایران طبق این توافقنامه ملزم به پیروی از ملاحظات دولت چین در روابط خود با دیگر کشورها خواهد بود؟

۴- با توجه به شرایط اقلیمی آیا حفاظت از محیط زیست با روش های مدرن جایی در این توافقنامه دارد؟

بنا به جهات فوق این قرارداد بدون رعایت تشریفات قانونی، بدون برگزاری مناقصه، و برخلاف منافع ملی ایران تنظیم و منعقد شده و هرچه سریعتر باید الغا گردد.

به نظر می‌رسد متاسفانه جمهوری اسلامی، مناطق مختلف مملکت بلوچستان را عملا وارد مناسباتی استعمارگونه با چین و روسیه کرده است. چین و روسیه از ضعف رژیم کمال استفاده را می‌برند.

نقل از توانا

برچسب‌ها:, ,