لیاری سازی در شهرهای بلوچستان!

لیاری سازی در شهرهای بلوچستان!
جولای 11, 2022
198 بازدید

رسانه های داخلی گزارشی منتشر کرده و پرسیدند: چطور است که زاهدان با وجود اینکه ضعیفترین زیر ساخت اولیه و رشد نامتوازن دارد را کلان شهر می نامند!

اتفاقا سوال خوبی است، شما با یک بررسی کوچک متوجه میشوید که شهر دزاپ (زمینی که آب را می بلعد) به نام زاهدان تغییر نام داده شد، -که «زاهدان کهنه» یک روستا در نزدیکی مرز با افغانستان در منطقه سیستان زمین است- این شهر همان شهری است که رحمانی فضلی وزیر سابق کشور گفت: اگر ده دقیقه از مرکز شهر زاهدان فاصله بگیریم با مردمانی مواجه می شویم که با امکانات صد سال پیش زندگی می کنند!

رشد نا متوازنی که اکنون رسانه های زابلی از آن صحبت میکنند، مربوط به این مردمان است! سوال این است، که این مردمان اسمشان چیست؟! این مردمان اسم ندارند؟ یا نمیخواهند بگویند که دقیقا این فقر و عدم توسعه در بخش های از شهر دقیقا چه جایی است؟!

شیرآباد و کریم آباد و … هستند یا شهرک های جدید التاسیس غیر بلوچ نشین؟!

چرا زاهدان- دزاپ شهر بلوچها جوری شده که بلوچها در آن به نام حاشیه نشین یاد می شوند و منطقه غیر بلوچها توسعه یافته و پیشرفته شده و می شود؟!

چه چیزی باعث این نگاه است؟ و چه برنامه ای پشت پرده در حال تضعیف سیستماتیک یک ملت است؟! آیا قرار است شهرهای بزرگ بلوچستان به سرنوشت کراچی دچار شوند؟!
-بله، متاسفانه بله، پروژه این است که بلوچ را در هر شهری که باشد تبدیل به لیاری کراچی کنند!

لیاری یک منطقه توسعه نیافته، پر از آبهای فاضلاب رها شده، مردمان بیماری زده، خانه های فرسوده، بافت ضعیف و از بین رفته در شهری بزرگ که با ساکنان اقلیت شده ای به نام بلوچ، همان شهری که روزگاری متعلق به بلوچها بود! و امروزه دزاپ و چابهار و جاسک و پهره می روند که به همین سرنوشت دچار شوند!

از گجر توسعه خواستن، همین است که می بینید! خانه نماینده مجلس و یاری دهندگان گجر در این پروژه ها ویلایی میشود اما خانه بلوچهای دیگر شیرآبادی و مرادآبادی! دشمن بلوچ در حال حاشیه راندن بلوچ و ساخت لیاری های دیگری در شهرهاست.

برچسب‌ها:, , , ,