محیط زیست بلوچستان را ویران نکنید!

محیط زیست بلوچستان را ویران نکنید!
ژانویه 4, 2022
153 بازدید

کلیپ پايين نشان می دهد چگونه برخی به جان حیوانات و طبیعت بلوچستان افتاده اند!

همه این حیوانات به طور زنجیر وار هم پیوند خورده اند مثلا در یک مقاله علمی مطلبی خواندم که اگر زنبور عسل ها نابود شوند جهان نابود خواهد شد چرا که زنبور عسل ها در گرده افشانی درختان نقش مهمی دارند … پس با بی رحمی و بوسیله حشره کش زنبوران عسل را نابود نکنیم چراکه در حال نابودی طبیعت و نهایتا نابودی خودمان هستیم.

وقتی کبک یا بلدرچین شکار شود و نسلش منقرض شود نسل حیوانی مثل گربه شنی، گربه وحشی، روباه و شغال به خطر می افتد و اگر نسل اینا منقرض شود نسل پلنگ خرس و گرگ و … نیز از بین می رود وقتی نسل این جانداران وحشی نابود شود آن چیزی که قبلا در طبیعت رخ میداد تعادل طبیعی خود را از دست می دهد و دچار بلاهای طبیعی مثل هجوم ملخ ها به مزارع، ریزگرد ها سیلاب های مخرب و غیره خواهد شد.

پیام ما به مردم بلوچ این است که نگذارید حیات وحشمان نابود شود، اجازه ندهیم طبیعت از بین برود، فیلمهای شکاری که در کشورهای غربی یا عربی می بینید جملگی مدیریت شده و در شرایط و اماکن خاصی و با مجوزهای خاصی هستند.

آنجا نظارت میشود و اگر جمعیت زیاد بشود و خطری برای انقراض یک حیوان نباشد اجازه صید و شکار میدهند ولی متاسفانه در بلوچستان مساله حیات وحش مدیریت نمیشود.

برخی از نیروهای نظامی غیر بومی که آتش به اختیار هستند و با انواع سلاحهای گرم بجان حیوانات و پرندگان بلوچستان افتاده اند، یا مسئولانی که مجوز شکار بی رویه صادر می کنند.

در بسیاری از کشورها از خرسها از پلنگ ها از گربه های وحشی مستند میسازند و به‌عنوام سرمایه ملی به حساب می آیند.

نگذارید بعضی ها طبیعت بلوچستان را نابود کنند و هرکس را که شاهد بودید یک نوع حیوان را بی رویه شکار میکند جلویش را بگیرید خودتان اقدام کنید و اجازه تداوم آن را ندهید.

رژیم جمهوری اسلامی که به نوبه خود با سد سازی های بدون کارشناسی شده ، جاده سازی بدون کارشناسی و برداشت بیش از حد از کوهها و رودها موجب از بین رفتن محیط زیست می شود که عواقب ناگواری چون ریزگردها ، خشکسالی ها ، طوفان ها ، گرماهای بی سابقه و غیره بهمراه دارد.

منتظر کسی نباشیم ! خودمان از طبیعتمان حفاظت کنیم خودمان نظارت بر شکار داشته باشیم تا نسل گونه ها از بین نرود.

احسان گمشادزهی – سهاب

برچسب‌ها:, ,