مقایسه استعمار هند توسط بریتانیا و استعمار بلوچستان توسط رضا میر پنج

مقایسه استعمار هند توسط بریتانیا  و استعمار بلوچستان توسط رضا میر پنج
مارس 15, 2022
201 بازدید

انگلیسها چند قرن هند را در استعمار خود قرار دادند و کشتارهای فجیعی را علیه مردم این کشور انجام دادند و جان 4 میلیون هندی را گرفتند که بیشتر آنها مسلمان بودند ، آنها از طریق کمپانی خود (هند شرقی) منابع هندی ها را غارت کردند ، و سیاست های آن ها باعث 13 قحطی شد که منجر به درگیر شدن 15 میلیون انسان از مردم هند گردید ، که بیشتر آنها زنان و کودکان را شامل میشد ، و همینطور اختلافات داخلی و مذهبی را در میان مردم برافروختند که باز سبب کشتن میلیون ها نفر شد و به مردم القا میکرد که ما اگر نباشیم شما نمیتوانید سرزمینتان را اداره کنید، ما نژاد برتریم!

انگلستان اهمیتی نمیداد به اینکه منابع غنی هند را غارت کند و یا مردم را به بردگی و استعمار بگیرد و اصلا برای آنها این مسائل اهمیت نداشت ، فقط کالاهای هند را غارت می کرد زمین های ارزشمند را می برد و منابع بزرگ را می بلعید و مردم آن را به بردگی می کشید و باعث مرگ میلیونها نفر از فرزندان هند طی جنگهای استعماری انگلیس شد.

اما در بلوچستان اولین بازی بزرگ استعمارگران برای غارت و چپاول سرزمین تاریخی بلوچستان به تقسیم این سرزمین تاریخی به سه قسمت انجامید. نقش دلالان منطقه ای و استعمارگران انگلیس و بخصوص ناصرالدین شاه قاجار ( 1871) و عبدالرحمن پٹان ( 1893) در آن بازی بزرگ و بلوچ ستیز برجسته بود.

اگرچه بلوچستان در وهله اول روی کاغذ تقسیم شد اما به مرور همسایگان تمامیت خواه با پشتیبانی همه جانبه استعمارگران انگلیسی بر سرنوشت ملت بلوچ و سرزمین بلوچستان بیشتر و بیشتر چیره گشتند.

ملتی با تاریخ پرافتخار در معرض اجحافات دشمنانی قرار گرفت که بتدریج قصد نابودیش را کردند.

در عصر حاضر نیز استعمارگران برای رسیدن به مقاصد خویش از هیچ جنایتی فروگذار نکرده اند. از قتل و کشتار و زندانی کردن فعالان مدنی و مذهبی بلوچستان و تخریب مراکز دینی ، کشتار جوانان سوختبری که برای لقمه ای نان با جان خود بازی می کنند. قتل عام و زندانی کردن زنان و کودکان بلوچ تنها بخش کوچکی از جنایات دولت های شاه و شیخ در سرزمین بلوچستان است، فقر سیستماتیک بیخ گوش بزرگترین منابع و معادن طلا، مس، کرومیت، گاز و …

مردم هند زمانی توانستند که سرزمین هندوستان را از چنگال استعمار گران بریتانیایی نجات دهند که با اتحاد ملی دست به مبارزه سازمان یافته زده و انگلیسی ها را وادار به خروج کنند و ما ملت بلوچ هم برای رهایی از دست استعمار گران شاه و شیخ هیچ چاره ای جز اتحاد ملی و مبارزہ سازمان یافته برای تشکیل دولت ملی بلوچستان نداریم.

نوشته از: عارف بلوچ

برچسب‌ها:,