مهیم بلوچ: «خواستار همه پرسی برای تعیین سرنوشتیم»

مهیم بلوچ: «خواستار همه پرسی برای تعیین سرنوشتیم»
جولای 9, 2022
94 بازدید

مهیم سرخوش بلوچ نماینده حزب بلوچستان راجی تپاکی در جریان کنفرانس دولت احواز در بروکسل خواستار شناسایی حقوق ملی ملتها در ایران توسط جامعه جهانی شد.

به گزارش رصد بلوچستان، روز جاری ۱۷ تیرماه ۱۴۰۱، مصادف با ۸ جولای ۲۰۲۲، کنفرانسی با عنوان “ایران به عنوان تهدیدی بزرگ برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی” توسط هیئت اجرایی دولت احواز در محل پارلمان بروکسل در کشور بلژیک برگزار گردید.

این کنفرانس با شرکت فعالان سیاسی و رهبرانی از ملت های بلوچ، عرب، کرد، ترک، لر و … منعقد شده و بسیاری از فعالان سیاسی و منتقدان ایران از کشورهای همجوار نیز سهیم شده بودند.

این کنفرانس یک روزه با هدف برجسته کردن مساله احواز و ملت های دیگر جغرافیای ایران برگزار گردید و در آن صاحب‌نظران و رهبران سیاسی دیدگاه های خود را بیان کردند.

مهیم سرخوش بلوچ مسئول روابط خارجه حزب بلوچستان راجی تپاکی با هدف طرح مساله بلوچ در این کنفرانس مشارکت نمود.

مسئول روابط خارجه بلوچستان راجی تپاکی در این کنفرانس با بیان «مساله بلوچستان» خواستار توجه ویژه جهان به این سرزمین پهناور شد.

وی همچنین در سخنان خویش به مساله قرارداد ۲۵ ساله چین و حضور آن در سواحل بلوچستان و طرح تغییر بافت جمعیتی سواحل بلوچستان توسط ایران با مشارکت چین پرداخت و خواستار مقابله با این طرح گردید.

این فعال سیاسی بلوچ افزود: “ایران نیز مانند پاکستان تصمیم گرفته شهرهای جدیدی در امتداد سواحل استراتژیک بلوچستان بسازد و ۱۰ میلیون مهاجر را از اکثر مناطق مرکزی جابجا کند که این اقدام باعث به حاشیه راندن بلوچ‌ها و آنها را به اقلیت کوچکی در بلوچستان تبدیل کند.”

وی همچنین گفت: “حضور روسیه و چین با همکاری حکومت ایران و پاکستان در سواحل بلوچستان علاوه بر اینکه تهدیدی برای بلوچ‌ها باشد، تهدیدی برای آمریکا و همپیمانان او نیز است که می‌تواند منافع، امنیت و اقتصاد آنها را به چالش بکشد.”

مهیم بلوچ در پایان با اشاره به استعمار سرزمین دیگر ملت‌های ایرانی توسط رژیم پهلوی افزود: “ما بلوچ‌ها، کوردها، ترک‌ها، عرب‌های اهواز و … داوطلبانه به ایران نپیوسته‌ایم، بلکه سرزمین ما به زور اشغال شده است. از این رو ما خواستار همه‌پرسی دموکراتیک و آزاد با حضور جامعه جهانی و سازمان ملل جهت حق تعیین سرنوشت هستیم تا برای سیستم حکومتی خود تصمیم بگیریم. تاسیس دولت ملی بلوچستان به نفع صلح در منطقه، اقتصاد جهانی و همچنین به نفع کشورهای عربی و تضمین امنیت آنهاست.”

برچسب‌ها:, , ,