نامه امیر دوست محمد خان حاکم بلوچستان، برای مسلمانان هند  

نامه امیر دوست محمد خان حاکم بلوچستان، برای مسلمانان هند  
دسامبر 8, 2023
130 بازدید

مترجم: حبیب الله بلوچ

امیر دوستمحمد خان بلوچ حاکم بلوچستان در 17 ماه مئ 1923 میلادی،  یعنی حدود سه سال پس از نشستن بر تخت حکومت بلوچستان پس از امیر بهرام‌خان،  نامه ای برای عبدالغنی سردبیر جنبش خلافت و روزنامه خلافت در مومبای(بمبی) هند نوشت و از او خواست که نامه (مقاله) او را برای مسلمانان هند چاپ و منتشر کند.

جنبش خلافت جنبشی مربوط به مسلمانان هند بود که بر علیه انگلیس فعالیت میکرد و نامه هدفمند امیر دوستمحمدخان به منظور جلب حمایت جنبش ضد انگلیسی مسلمانان هند برای بلوچستان بود. 

از فحوای نامه چنین برداشت میشود که امیر دوست محمد خان در خصوص سیاست همکاری انگلیس و پرشیا علیه بلوچستان آگاهی کامل دارد و با توجه به تحولات و حملات پهلوی به برخی از مناطق نگران یورش پرشیا به بلوچستان مستقل و حمایت انگلیس از آنهاست.

متن نامه:

از: امیر دوست محمدخان، حاکم بلوچستان (بمپور، سرباز، دزک و شمال مکران) و نوشته شده توسط کاتب نور محمد ولد شیر محمد بلوچی، بلوچستان

به: عبدالغنی ، دستیار دبیر کمیته مرکزی خلافت در بمبئی 

مردم جامعه من هزاران نفر اند که در بین مرز بین هند و پرشیا به طور مستقل زندگی میکنند.  آنها مسلمان حنفی هستند. حکومت پرشیا چند بار به کشور من یورش برده و دست به کشتار بسیاری زده، حتی قاضی ها و مفتی ها.  و خانواده ساکنان اینجا ربوده شده و مورد تعقیب قرار گرفتند. مسلمانان هند می بایست به این مردمان کمک کنند و آنها را از چنگ ایرانی ها برهانند چرا که جملگی مسلمان هستند. آنها به ندرت از شر تعقیب فارسها در امان هستند.   بسیاری از مردمان من در هند آموزه های اسلام را فرا گرفتند  و اکنون آنها دعا میکنند که مسلمانان هند آنها را برای آزادی مورد حمایت قرار دهند که این میراث اسلامی است. 

نماینده ای از کشور من در مجلس دولت پرشیا است و به او دستور دادم که از دولت فارس بخواهد که مردم را از مداخله انگلیسی ها محافظت کنند، اگر دولت انگلیس بخواهد به پرشیا حمله کند، مردم این کشور مستقل در کنار پارس ها قرار می گیرند و خود را سپر آنها می سازند. بارها انگلیسی ها تلاش کردند به (تعدادی) از مردم ما پول پرداخت کنند. آنها می خواهند در کشور ما اردوگاه نظامی و راه آهن داشته باشند. ما با انگلیسی ها جنگیدیم. مردم ما در عقاید خود محکم هستند. انگلیسی ها از این که در ازای آزادی رشوه نمی گیرند، از آنها ناامید شده اند. اکنون انگلیسی ها قصد دارند به این کشور حمله کنند و مردم را برده خود کنند.

سلاح های سنگین اینجا بی فایده است. مردم این کشور به خدا توکل می کنند در حالی که انگلیسی ها به قدرت خود اعتماد دارند. در نهایت اسلام حتماً موفق خواهد بود. مردم ما به کمک مسلمانان هند که با ظلم و ستم انگلیسی ها مبارزه می کنند و قصد نابودی آنها را دارند، ایمان کامل دارند. مردم این کشور به راه آهن و خطوط تلگراف انگلیسی ها در میرجاوه و دوزاپ اعتراض کردند، اما پارسیان از انگلیسی ها پول گرفتند و امتیاز دادند. حالا انگلیسی ها اینجا یک مقر نظامی درست کرده اند. در این کشور بریتانیایی ها از مدت ها پیش ظلم می کردند، همانطور که ژنرال داير در باغ جالیانوالا انجام داد. (این وسط) فارس ها به انگلیسی ها کمک کردند و نه بلوچ ها. حالا ایرانی ها قصد حمله به کشور ما را دارند. از شما خواهشمندیم در خصوص این موضوع به فارسها اعتراض کنید. و از آنها بخواهید که (به جای همکاری با انگلیس) مردم این کشور را از شر کافران حفظ کنند لطفاً در روزنامه جای برای این نامه قرار دهید.

اخیراً چند تن از بازرگانان این منطقه برای فروش پشم و قیچی به بندر گوادر رفته اند. هنگامی که آنها در حال بازگشت به این کشور بودند مورد حمله یک هنگ انگلیسی قرار گرفتند و غارت شدند. سه نفر زخمی شده و دو نفر کشته شدند و غیره و غیره.

متن و عکس این نامه به انگلیسی از کتاب  RELIGION, POLITICS AND ETHNICITY IN IRAN: INVESTIGATING THE CASE OF THE SUNNI DEOBANDIS مربوط به هوشنگ نورایی گرفته شده است.

https://t.me/SahabBalochistan/64101
برچسب‌ها:, , , , , , ,