نظام الدین و منصور حوت با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند

نظام الدین و منصور حوت با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند
ژوئن 20, 2023
63 بازدید

نظام الدین حوت و منصور حوت پس از گذشت حدود ۹ ماه بازداشت و شکنجه در زندان های جمهوری اسلامی، با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز ۳۰ خرداد ماه ۱۴۰۲، “نظام الدین حوت” و “منصور حوت” یا تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

این دو جوان بلوچ در تاریخ ۸ مهرماه ۱۴۰۲ از چابهار بدون تفهیم اتهام و حکم قضایی توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند.

براساس گزارش های کمپین فعالین بلوچ، منصور حوت و نظام الدین حوت از طریق اتهامات محاربه و افساد فی الارض از شعبه دو کیفری دادگاه شهید موسی نوری زاهدان در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، بدون داشتن حق وکیل انتخابی به اعدام محکوم شده اند و هر دو نفر به رای صادره اعتراض کردند که نتیجه اعتراض به آنها ابلاغ نشده و در بند ۹ زندان مرکزی زاهدان بسر میبردند.

طبق این گزارش، نیروهای سپاه پاسداران منصور و نظام الدین را در طول مدت بازداشت تحت شکنجه های سخت قرار دادند و از آنها اعترافات اجباری اخذ کرده اند.

برخی از عوامل بسیج محلی با دادن وعده عفو حکم اعدام منصور و نظام در ۲۲ بهمن ماه مانع عنوان حکم اعدام این دو جوان توسط خانواده آنها شدند.

منصور حوت و نظام الدین حوت با درخواست اطلاعات سپاه و با ضمانت یکی از بستگان خود با این عنوان که فقط چند سوال از آنان پرسیده میشود به نهادهای امنیتی معرفی شده بودند.

از مقدار وثیقه ای که برای آزادی این دو جوان بلوچ درخواست شده بود تا لحظه تنظیم گزارش اطلاعی در دسترس نیست.

برچسب‌ها:, , , , ,