هدررفت ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب بارندگی در بلوچستان و سیستان

هدررفت ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب بارندگی در بلوچستان و سیستان
ژانویه 27, 2022
96 بازدید

داود صادقی گفت: «۶۰۰ میلیون متر مکعب بارندگی در بلوچستان و سیستان هدر رفت.»

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، داود صادقی کارشناس مسائل اقتصادی خبر از هدر رفت حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب بارندگی در بلوچستان و سیستان و وارد شدن آن به دریا داد. در حالی که نیاز آب شرب استان یک سوم این مقدار است.

در گزارش “رادیو گفت و گو” داود صادقی با بیان اینکه امسال از ابتدای مهر تا ابتدای بهمن ماه بر اساس اعلام سازمان هواشناسی حدود ۳۵ درصد بارش بیشتر داشتیم گفت: «متاسفانه در برخی از مناطق، بارش‌ها تبدیل به سیل می‌شود. ۱۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشور سیل خیز است که در این پهنه، حدود ۶۰ میلیون نفر زندگی می‌کنند که شامل بیش از هشت هزار روستا و ۴۰۰ شهر است.»

وی با اشاره به اینکه ۲۷ میلیون هکتار از اراضی سیل خیز کشور «بحرانی سیل خیز» هستند، اظهار کرد: «بعضی وقت‌ها مردم بخاطر خشکسالی مجبور می‌شوند محل زندگی خود را ترک کنند و گاهی نیز مجبور هستند به دلیل وقوع سیل و از بین رفتن زندگی‌شان، از جایی به جای دیگر نقل مکان کنند.»

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به سیل‌های سال ۹۸ بیان کرد: «در آن سال حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب فقط از بخشی از استان بلوچستان و سیستان وارد دریا شده است. این در حالی است که نیاز شرب سالانه تهران یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب است.»

به گفته وی، امسال نیز بر اساس اعلام مسئولین استانی بلوچستان و سیستان، حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب وارد دریا شده است در حالی که نیاز آب شرب خود استان یک سوم این مقدار است.

در حال حاضر خیلی از مناطق استان بلوچستان و سیستان با تانکر آبرسانی می‌شود و در نتیجه این استان با خشکسالی مواجه می‌شود.

برچسب‌ها:, , ,