هفت سال از ترور عامر ستوان گذشت/ شواهد ترور این فعال سیاسی اجتماعی بلوچ

هفت سال از ترور عامر ستوان گذشت/ شواهد ترور این فعال سیاسی اجتماعی بلوچ
اکتبر 31, 2023
69 بازدید

در تاریخ 10 شهریور 95 جسد حلق آویز شده عامر ستوان فعال سیاسی اجتماعی و رئیس اداره برق شهرستان سرباز یافته شد و پس از چند روز دستگاه های وابسته به حکومت تلاش کردند که پرونده را مختومه اعلام کنند.

طبق تصاویری که از محل وقوع جرم بر علیه عامر ستوان به دست آمده و ضمیمه این متن منتشر خواهد شد و اظهارات حاضران در صحنه، شواهد مبنی بر اینکه این موضوع ترور بوده را روشن میکند و‌روایت نیروهای رژیم را منتفی میکند:

 1. گردن نامبرده با نخ کلفت و یا طناب باریک یک سانتی از پشت گرفته و خفه شده است.
 2. قاتلان پس از کشتن وی او را به طور ناشیانه ای با روسری زنانه با قطر بیش از 5 سانتی آویزان کرده اند که هیچ گونه شباهتی با آثار به جا مانده باریک از نخ یا طناب ندارد.
 3. طبق تصاویر و گفته شاهدان عینی شهید عامر در حالی آویزان شده که پاهایش روی زمین کشیده می شده اند و این موضوع که پای فرد به راحتی بر روی زمین بوده و حتی روی زمینه کج شده اند موضوع خودکشی را منتفی می کند.
 4. فرد به طرزی آویزان شده است که اگر نامبرده می ایستاد قدش حتی از قسمت گره روسری اعدام هم بالاتر می رفت چه برسد که با همین روسری اعدام شود.
 5. جالب است بدانید که دست هایش نبسته بودند و کسی که قصد خودکشی داشته باشد هنگامی که در حال خفگی باشد حتما با دست های بازش از خفه شدنش جلوگیری می کند. یا روی پاهایش می ایستد که خفه نشود.
 6. در تصویر واضح است که صندلی پشت سر به شکل ناشیانه ای گذاشته شده است چرا که اگر فرد روی صندلی می ایستاد قدش حتی از چهارچوبه در نیز بالاتر می رفت.
 7. در خارج شدن از خانه از داخل باز بوده است و فقط به شکل معمولی بسته شده بود.
 8. کلیه آثار این ترور به شکل حرفه ای از خانه پاک شده اند.
 9. جالب است بدانید شهید عامر ستوان در یک آپارتمان زندگی می کرده است. اما نیروی انتظامی بدون هیچ بررسی از شواهد موجود و بدون تحقیق از همسایگان در این مورد که چه کسانی در آن شب رفت و آمد داشته اند، به دادگاه اعلام کرده که این موضوع خودکشی است!
 10. پزشکی قانونی اذعان کرده که پیش از حلق آویز شدن بر اثر خفگی جان داده است.
 11. نیروی انتظامی و دستگاه های اطلاعاتی بدون تحقیق از دادگاه خواسته که پرونده را مختومه اعلام کنند!
 12. علیرغم اینکه خانواده گفته که عامر با هیچ کسی طرف نبوده و هیچ گونه خصومتی با کسی نداشته اما نهادهای انتظامی در ابتدا تلاش کرده اند که این موضوع را به قتل های طائفه ای نسبت دهند و پرونده را مختومه اعلام کنند اما هنگامی که نتوانسته اند، آن را یک خودکشی معمولی اعلام کرده اند.
 13. از همه این موارد گذشته عامر ستوان همزمان یک فرد معتقد، فعال اجتماعی و سیاسی، و یکی از چهره های شناخته شده در پهره و سرباز و شناخته شده در بین فعالان سیاسی و مذهبی نیز بود و کلیه کسانی که او را می شناسند اتهام خودکشی را بدون اندک شکی منتفی می دانند و نامبرده به هیچ عنوان در خانه، محل کار و زندگی اجتماعی با فشار خاص روحی و …. مواجه نبود که او را به سمت خودکشی ناشیانه بکشاند.

نتیجه گیری: قاتل یا قاتلان از افراد حرفه ای وابسته به دستگاه های امنیتی بوده اند و این یک ترور برنامه ریزی شده به منظور رسیدن به هدفی سیاسی امنیتی بوده و در زمره ترور های دهه شصت و هفتاد دستکاه های اطلاعاتی حکومت است.

سوال آخر: اگر مقتول کسی به غیر از عامر ستوان و «مرحوم باشنده» که سال قبل ترش کشته شد و یک فرد غیر بومی می بود آیا این پرونده مختومه اعلام می شد یا 20 نفر از جوانان بلوچ بازداشت و مورد اتهام قرار می گرفتند؟!

حبیب الله بلوچ – سربازی

برچسب‌ها:, , , ,