گفتگو رصد بلوچستان با سعید حمیدان در خصوص اعدام حبیب اسیود

گفتگو رصد بلوچستان با سعید حمیدان در خصوص اعدام حبیب اسیود
می 7, 2023
195 بازدید

در پی اعدام حبیب فرج الله چعب معروف به حبیب اسیود از رهبران حرکت النضال، رصد بلوچستان گفتگوی کوتاهی با جناب «سعید حمیدان» رهبر کنونی این حزب داشته است که در پیش می آید.

-رصد بلوچستان: جناب حمیدان گرامی ضمن تاشکر بخاطر قبول مصاحبه؛ واکنشها نسبت به اعدام و قتل حکومتی حبیب اسیود بسیار زیاد بوده است، پیش از هر چیز صحبت شما در خصوص اعدام این شخصیت مبارز چیست؟

سعید حمیدان: با تشکر از شما و با درود به تمامی شهدای ملت های اسیر و دربند ایران، اعدام حبیب اسیود برای ما امر پیش بینی شده ای بود. بر ما کاملا واضح بود که رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی در نهایت حبیب را به قتل می رساند. ماهیت رژیم چیزی جز این نیست و نمی تواند باشد. برهمگان واضح است که سرکوب و اعدام و زندانی کردن فعالین در ایران ابزار و سلاح اصلی این رژیم برای سرپوش گذاشتن بر بحران های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی است. هر زمانی که رژیم وارد یک بحران می شود به سرکوب شدید می پردازد و دوره بعد از سرکوب را به اعدام کردن زندانیان اختصاص می دهد تا تاثیر اعتراضات سرکوب شده را که باعث رها شدن پتانسیل مردم شده با ایجاد رعب افزون تر به محاق ببرد. همچنین در سیاست خارجی و منطقه ای بهای کوتاه آمدن و عقب نشینی تاکتیکی از مداخله گری در منطقه را که مجبور شد به آن تن دهد را از پیکر ملت های مبارز ایرانی می ستاند تا بتواند این عقب نشینی ها را بپوشاند.

-رصد بلوچستان: اعدام حبیب اسیود چه تاثیری بر مبارزات ملت عرب احواز میگذارد؟

  • سعید حمیدان: حبیب اسیود نه اولین و نه آخرین مبارز این ملت است که به خاطر آرمان خود جان خویش را فدا می کند. حرکه النضال از همان زمان تاسیس بر آرمان فدای خویش در راه رهایی ملت خود سوگند یاد کرد . و از همان ابتدای تاسیس این سوگند را با فدای دهها نفر از کادرها و رهبران و فرماندهان نظامی خود به اثبات رساند.
    ملت ما به خون هایی که در راه آن ریخته می شود وفادار است و بسیار انگیزاننده عمل می کند. در پی شهادت کادرهای اولیه این جنبش در سالهای گذشته، این ملت بود که با قدردانی از خون های به زمین ریخته شده ما را در آغوش خود گرفت و مورد حفاظت قرار داد و از ما پشتیبانی نمود.
    پس برخلاف تصور رژیم که فکر می کند، با کشتن یکی از رهبران جنبش می تواند، یاس و ناامیدی و سرخوردگی در میان ملت عرب احواز را بوجود بیاورد، ما معتقد هستیم که شهادت هر مبارزی، خون تازه ای به مبارزه همان ملت می دمد. شما الان می توانید به خوبی ببینید که چگونه این خون به ناحق ریخته شده چگونه توانست در میان فعالین ملت عرب در خارج و همچنین در داخل وحدت عمل ایجاد کند و به آنها انگیزه مضاعف برای مبارزه و ادامه راه وی بدهد.

-رصد بلوچستان: برنامه سیاسی حزب شما چیست و شما به دنبال چه هستید؟

-سعید حمیدان: ما برنامه سیاسی خود را منتشر کردیم. ما در این برنامه روی دو مرحله متمرکز شدیم، یکی مرحله سرنگونی که الان در آن هستیم. و دیگری مرحله دوران گذار است که بعد از سرنگونی می باشد. ما در این برنامه می خواهیم حضور فعال داشته باشیم و برای تحولات دائما متغیر آماده باشیم. در مرحله سرنگونی روی اصل سرنگونی این رژیم تاکید کرده ایم. دوست و دشمن خود را مشخص ساخته و نقشه مسیر خود را بازگو کرده ایم. و در مرحله گذار بر چگونگی بردست گرفتن وضعیت و اداره آن متمرکز شده ایم. طبعا ما به دنبال یک ایران آزاد و دمکراتیک و فدرال هستیم. ایرانی که متعلق به تمامی ملت های ساکن آن می باشد. ما ایران را یک کشور می دانیم و نه یک ملت. و بهترین جایگزین را یک ایران غیر متمرکز فدرال بر اساس جغرافیای ملی ملت های ساکن در آن می بینیم.

-رصد بلوچستان: با توجه به شرایط کنونی پیام شما به ملت بلوچ و ملتهای دیگر در ایران چه هست؟

-سعید حمیدان: پیام ما به ملت قهرمان بلوچ در یک جمله “حمایت و پشتیبانی از رهبران کنونی ملت بلوچ است”. در این رهبری است که ملت بلوچ توانسته وحدت و حضور شکوهمند خود را به نمایش بگذارد. خوشبختانه ملت وجود بدلیل ویژگی های فرهنگی توانست به یک کار انقلابی دست بزند که مناطق دیگر فاقد آن هستند و آن استفاده از میراث فرهنگی مذهبی این ملت است. میراثی که نقطه وصل با فرهنگ حاکم ندارد و همین باعث شده که روحانی آن عامل وحدت آن ملت شود و مسجد که در سراسر ایران نقش پایگاه رژیم را ایفا می کند در بلوچستان از انحصار رژیم بیرون آمده و به پایگاه ملت تبدیل شود . طبعا منظور من از روحانی و مسحد در اینجا آن روحانی و مسجدی است که ویژگی های یک بلوچ را نمایش می دهد. و در سایه این دو است که احزاب هم می توانند رشد کرده و پایگاه خود را توسعه دهند.

رصد بلوچستان: با تشکر از شما و وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

برچسب‌ها:, , , , , ,