ياد و خاطره شهدای بلوچستان گرامی باد!

ياد و خاطره شهدای بلوچستان گرامی باد!
نوامبر 12, 2023
110 بازدید

نیروهای استعمارگر انگلیس پس از سالها کشمکش با حکومت بلوچستان بالاخره در سال 1839 میلادی  به کلات مرکز قدرت سیاسی بلوچستان در آن دوره هجوم آورده و پس از جنگی نابرابر موفق به اشغال پایتخت شدند. 

در این جنگ شاه امیر مهراب خان و هم سنگران وی چون شهید شهدوست بیزنجو، شهید میر ولی محمد، شهید نور محمد هان، شهید محمد رضا وزیر، شهید تاج محمد شاکاسی، شهید نبی بخش جتویی و دهها مزار در روز سیزدهم نوامبر سال 1839 قهرمانانه از وطن دفاع کرده و  در تاریخ بلوچستان جاودان شدند.

استعمار انگلیس در سال 1871 با ترسیم “مرز گلدسمیت” بلوچستان را به دوبخش تقسیم کرد.

در سال 1893 خط موسوم به “دیورند” بخش شمالی بلوچستان را نیز از وطن جدا کرد. 

از همان روز آغاز استعمار سرزمین بلوچستان مردمان صلح دوست بلوچ در معرض تاخت و تاز قرار گرفتند و در این سالها ملت بلوچ هزاران شهید تقدیم کرده اند.

شرایط بلوچستان تحت استعمار اکنون به گونه ای است که اعدام و کشتار مردم بوسیله اشغالگران روزمره شده و جوانان بلوچ حتی برای لقمه ای نان به شهادت میرسند و شمار قابل توجهی زنده زنده سوزانده می شوند. 

بلوچستان ءِ راجی تپاکی گل، یاد و خاطره شهید امیر مهراب خان و همرزمانش را گرامی داشته و برای احیای دوباره حاکمیت ملی بلوچستان که تنها راه پایان یافتن این ستمهاست به مبارزات خود ادامه میدهد و از یکایک جوانان میخواهد برای گرفتن حقوق ملی بلوچ بخاطر نسلهای حال و آتی به مبارزات سازمان یافته ملی بپیوندند.

بلوچستان ءِ راجی تپاکی گلَ

دوازدهم نوامبر 2023 میلادی 

بیست و‌  یکم آبان ماه ۱۴۰۲ هجری  شمسی

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,