پایان قرن ۱۴ شمسی و آغاز قرن ۱۵، قرن تحولات سرنوشت ساز برای ملت بلوچ

پایان قرن ۱۴ شمسی و آغاز قرن ۱۵، قرن تحولات سرنوشت ساز برای ملت بلوچ
مارس 20, 2022
241 بازدید

سرنوشت ساز ترین واقعه برای ملت بلوچ در دهه اول قرن ۱۴ ه.ش اتفاق افتاد که مملکت بلوچستان توسط قوای بیگانه با زور نظامی تصرف شده و از آن زمان تاکنون ۹۴ سال است که تحت سلطه استعمار است و به شیوه فوقالعاده و نظامی اداره میشود.

در طول قرن ۱۴ ه.ش ملت بلوچ به شیوه ای هدفمند و سازمان یافته تضعیف شده و کلیه راه های توسعه و فضای سیاسی و مدنی به روی آنها بسته شده به گونه ای که یک بحران انسانی بزرگ در این منطقه ایجاد شده است.

در آخرین سالهای قرن ۱۴ ه.ش رژیم جمهوری اسلامی ایران طرح های استعماری جدیدی در خصوص مملکت بلوچستان در دستور کار قرار داده است و در تلاش است با حمایت از سرمایه گذاری و حضور چین ثروتمند آنها را به اجرا بگذارد.

دهه اول قرن پیش رو ۱۵ ه.ش همانند دهه اول قرن ۱۴ ه.ش بار دیگر برای ملت بلوچ سرنوشت ساز شده است، در صورت اجرایی شدن طرح تصرف سواحل بلوچستان و پاکسازی قومی و تقسیم دوباره سرزمین بلوچستان، موجودیت ملت بلوچ در سرزمین مادریش برای همیشه زیر سوال می رود و عملا به اقلیتی ضعیف و حاشیه رانده تبدیل میشود.

نسل جدید ملت بلوچ با سرمشق قرار دادن دهه اول قرن ۱۴ و تاریخ تاریکی که رقم خورد و با اتکا به توانایی های خویش می بایست دست به مبارزه و مقاومت بزند تا نه تنها از نابودی همیشگی خود جلوگیری کند بلکه برای ملت بلوچ زندگی توام با توسعه امنیت و رفاه فراهم کند و این جز با احیای دوباره دولت ملی بلوچستان امکان پذیر نیست.

تشکیلات بلوچستان راجی تپاکی ضمن آرزوی سالی نکو برای یکایک ملت بلوچ امیدوار است در سال جدید شمسی شاهد گسترش آگاهی ملی و مبارزات حق طلبانه و مقاومت ملت بلوچ باشد.

بلوچستان راجی تپاکی گل
۲۹ اسفند ۱۴۰۰

برچسب‌ها:,