پس از چین؛ دَور زدن جمهوری اسلامی توسط هند برای صادرات کالا

پس از چین؛ دَور زدن جمهوری اسلامی توسط هند برای صادرات کالا
آوریل 24, 2022
164 بازدید

هند نیز پس از چین جمهوری اسلامی را برای صادرات کالا از بندر اقیانوسی چابهار دور زد.

به گزارش رصد بلوچستان، پس از سرمایه گذاری گسترده جمهوری اسلامی برای هند در بندر اقیانوسی چابهار برای صادرات کالا از این شاهراه اقتصادی به کشورهای دیگر، هند نیز پس از چین جمنوری اسلامی را نقره داغ کرد.

«ایلنا» با انتشار گزارشی اعلام کرده که بر خلاف انتظار مقامات جمهوری اسلامی که منتظر افزایش صادرات کالاهای هندی از طریق ایران به روسیه بوده‌اند، هند از طریق گرجستان اقدام به صادرات کالا کرده است.

گفته می شود یکی از دلایل مهم پیدا کردن مسیرهای جایگزین این است که جمهوری اسلامی طی دو دهه گذشته خطوط آهن سراسری از چابهار به افغانستان و آسیای میانه را تکمیل نکرده و بنادر آبی ایران و روسیه فاقد زیرساخت‌ها و کشتی‌های لازم برای پوشش تجارت دو جانبه هستند.

چین نیز از دسامبر ۲۰۲۰ ترانزیت کالا به قفقاز، ترکیه و اروپای شرقی را با دور زدن جمهوری اسلامی، از مسیر ۹ هزار کیلومتری آسیای میانه- جمهوری آذربایجان-گرجستان -ترکیه به اروپای شرقی انجام داده بود.

یافتن این مسیرهای جایگزین در حالی رخ داده است که مسئولان جمهوری اسلامی با امضای سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین، توافق با هندی‌ها درباره توسعه بندر چابهار که از تحریم‌ها معاف است و موافقت با گسترش حضور چین در این منطقه، وعده گسترش همکاری‌های راهبردی با این کشورها داده بودند.

جمهوری اسلامی با تفاهم نامه ۲۵ ساله با دولت چین عملا سواحل بلوچستان را در اختیار چین قرار خواهد داد که می تواند در آینده چالش ها و مشکلات عدیده ای را برای ملت بلوچ به همراه داشته باشد.

با وجود کارشکنی های دولت چین در ابتدای این قرارداد، جمهوری اسلامی همچنان مُصِر است تا طبق قرارداد ۲۵ ساله سواحل بلوچستان را به دولت چین واگذار کند چنانچه امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه جغرافیای ایران در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۰ در دیدار با همتای چینی خود از اجرای قرارداد ۲۵ ساله خبر داده بود.

برچسب‌ها:, , ,