پس از گذشت ۸ روز از بازداشت؛ آزادی «کبری هوتی» به قید وثیقه

پس از گذشت ۸ روز از بازداشت؛ آزادی «کبری هوتی» به قید وثیقه
فوریه 16, 2023
219 بازدید

«کبری هوتی» پس از گذشت ۸ روز از بازداشت، به قید وثیقه آزاد شد.

به گزارش رصد بلوچستان به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز ۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۱، کبری هوتی که پیش تر توسط نیروهای نظامی در ایرانشهر بازداشت شده بود به قید وثیقه آزاد شد.

کبری هوتی” ۲۲ ساله فرزند پیربخش اهل حُمیری شهرستان قصرقند، مهندس صنایع و معادن از دانشگاه صنعت و معدن خاش، ویگن، فعال محیط زیست و دوستدار حیوانات است که در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۴۰۱ در منزل یکی از بستگانش در ایرانشهر بازداشت شده بود.

گفته می شود، این دختر بلوچ پس از بازداشت به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده و اتهامات انتسابی علیه وی «فعالیت علیه نظام در فضای مجازی» عنوان شده بود.

طبق این گزارش، کبری امروز با تودیع وثیقه آزاد شده است.

براساس گزارش سالانه ۲۰۲۲ کمپین فعالین بلوچ، مجموعا ۳۰۵ گزارش بازداشتی به دست کمپین رسیده است که این گزارشات به دو دسته قبل از جنبش «ماهو بلوچ» و بعد از آن تقسیم بندی شده است. پس از رسانه ای شدن خبر تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک کودک دختر ۱۵ ساله بلوچ به نام ماهو، اعتراضات در مناطق مختلف بلوچستان برپا شد و همزمان با اعتراضات سراسری، تعدادی بازداشتی ها به یکباره افزایش پیدا کرد. در مجموع ۳۰۷ شهروند بلوچ در سال ۲۰۲۲ میلادی توسط نیروهای نظامی بازداشت شدند.

برچسب‌ها:, , , , , ,