پوستر: تهارین روچ / روز تاریک

پوستر: تهارین روچ / روز تاریک
نوامبر 1, 2020
532 بازدید

تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۰۷ در‌تقویم‌ بلوچستان غربی روز تاریک است.

در‌این روز حکومت بلوچستان با قشون‌کشی رضاخان پهلوی سقوط کرد و دوره استعمار آغاز شد و بلوچ به طور کامل از صحنه سیاسی بلوچستان حذف شد.

بلوچستان در دوره استعمار

بلوچستان سرزمینی پهناور پر از معادن و منابع انرژی ، منطقه ژئوپلوتیکی مهم و استراتژیک که به خاطر تراکم جمعیتی کم، طعمه خوبی برای استعمار بود.

رضا میرپنج (پهلوی) از همان ابتدای تسلط یافتن بر بلوچستان مستقیما اداره آن توسط بیگانگان را آغاز کرد.

اولین کارگزاران غیر بومی بلوچستان «امان الله جهانبانی» ، «سرهنگ البرز» و گمحمد نخجوان» بودند که جنایت های مختلفی در بلوچستان مرتکب شدند و تاریخ جنایتهایشان را ثبت کرده است.

سپس در دوره ای که تقسیمات کشوری دستخوش تغییر شدند اداره بلوچستان و کرمان یکجا بود، در این دوره “سید مهدی فرخ” اهل تهران ملقب به مبین السلطنه در سال 1320 ه.ش مدتی به استانداری کرمان وبلوچستان رسید.

سپس با درست کردن “استان بلوچستان و سیستان” اداره این استان به دست “اسدالله علم” بیرجندی (قائنی) سپرده شد.

“اسد الله علم” که تنها 27 سال سن داشت فقط بخاطر اینکه یک فارس و غیر بومی واز سرسپردگان حکومت پهلوی بود استاندار بلوچستان موطن ملت بلوچ با هزاران شخصیت برجسته شد! اسد الله علم ده سال استاندار بود تا اینکه با اثبات وفادارای خود به استعمارگران و ایفای نقش در سرکوب مردم بلوچ بلاخره پله های ترقی را طی کرده ونهایتا وزیر کشور شد.

پس از وی عبدالمجید نصراللهی بروجردی به مدت سه سال ۱۳۴۳ _ ۱۳۴۶ ه.ش استاندار شد.

از جمله استانداران بلوچستان “محمد مهران” شهردار تهران و از خاندان مهران ری بود که تولیت آستان قدس رضوی هم مدتی با وی بود.

پس از انقلاب خمینی جز در دولت موقت که تنها به مدت 6 ماه “غلامرضا دانش نارویی” به عنوان استاندار “سیستان و بلوچستان” منصوب شد بلوچ دیگری حتی به سمت استانداری منصوب نشد.
حبیب جریری حمید بهرامی
منوچهر محمدی محمد تقی عاقبت رفعت
سید احمد نصری محمود اشجع
محمود حجتی وجیه الله آقاتقی
علی بخش جهانبخش سید محمود حسینی
حسین امینی حبیب الله دهمرده
علی محمد آزاد حاتم بمی
علی اوسط هاشمی دانیال محبی
و تا این لحظه، احمد علی موهبتی همه وهمه برای اجرای سیاست های حکومت مرکزگرا بر بلوچستان حکمرانی کردند.

این ۹۳ سالی که حکمرانی بلوچستان به طور مستقیم به دست کارگزاران غیربومی و از تهران بوده است گویا زمان در بلوچستان متوقف شده به گونه ای که در نیمی از بلوچستان با مردمانی رو به رو می شوید که دقیقا با امکانات یک قرن پیش زندگی میکنند، بدون برق، گاز، مخابرات، اینترنت، آب، بهداشت، مدرسه، مسکن و چه بسا بدون شناسنامه و سجل هویتی، بدون بیمه، بدون امکان سفر، بدون امکان کار، بدون امکان رای و…

در همین سالها در بیخ گوش ما کشورهای چون امارات، قطر، بحرین، عمان، هندوستان، و بعدا گرجستان، ارمنستان، قرقیزستان، استونی و… حاکمیت ملی خود را گرفته و استعمار را شکستند وبه سرعت پله های ترقی را پیموده و به اوج پیشرفت رسیده و مردمانشان در ردیف خوشبخت ترین مردمان جهان وکشورهایشان جزو پیشرفته ترین کشورهای دنیا قرار گرفتند، بالاترین حقوق، بهترین زندگی، توسعه شهری، توسعه تکنولوژی، توسعه بهدا‌شتی درمانی، بهترین نظام های آموزشی وبالاترین ارزش پاسپورتهای جهان در همسایگی ما!
در شرایطی که همسایگان ما با کسب حاکمیت ملی خود در حال رشد اند و به کره مریخ فکر میکنند بلوچها تحت استعمار بیگانگان برای لقمه ای نان جان میدهند. روزگارشان تهار «تاریک» است چراکه در ۲۰ آبان ۱۳۰۷ دولت و سرزمین و کرامت و عدالت و همه چیز را به بیگانگان باختند.

#تھاریں_روچ

برچسب‌ها:, , , , ,