کتاب مسابقه سایه ها  

کتاب مسابقه سایه ها  
نوامبر 2, 2023
168 بازدید

یکی از آفت های تاریخ نویسی ایرانیان معاصر، تاثرات ناسیونالیستی است که به وضوح در نگارش کتاب ها مشاهده می شود، بسیاری از این تاریخنگاران عامدانه تلاش کردند که حقایق مهمی از تاریخ را  پنهان کرده و یا وارونه جلوه دهند. یکی از این مسائل بحث استقلال  بلوچستان است. عمدتا تاریخ نگاران معاصر ایرانی تلاش کردند بلوچستان را به عنوان منطقه ای که همواره جزو مرزهای پرشیا (ایران) بوده معرفی کنند که این از اساس جعل تاریخ محسوب می شود. حتی کتاب های که توسط برخی از نویسندگان بلوچ در ایران نوشته شدند برای چاپ از زیر سانسور بسیار شدیدی رد شدند و کلمات و جملات و تعابیر به گونه ای تغییر یافتند که برنامه فکری خاصی منتقل شود.

کتاب پیش رو (مسابقه سایه ها، گذری بر چگونگی اشغال و تقسیم بلوچستان) اثر حبیب الله بلوچ – سربازی به چگونگی تصرف بلوچستان و سپس تجزیه و تقسیم آن می پردازد که بلوچستان را به سه بخش شرقی و غربی و شمالی تقسیم کرد. مولف کتاب در مقدمه نوشته است که «پیش از نگراش در این خصوص کتابی نیافتم که با مطالعه آن پرسش های مخاطبان در خصوص تقسیمات بلوچستان داده شود. و یا اینکه طولانی بودن و جسته گریخته بودن منابع امکان درک این مساله را برای جویندگان فراهم نمی کرد ضمن اینکه مطالعه کتابهای تاریخی برای نسل جوان خسته کننده است، مطالعه ده ها صفحه با جزئیات دقیق برای درک یک مساله کوچک باعث کناره گیری جوانان از مطالعه در این باره شده بود. به همین خاطر نویسنده به طور مختصر تلاش کرده گذری بر این موضوع مهم داشته باشد.»

امیدواریم نگارش این کتاب فتح بابی باشد برای پژوهشگران، دانشجویان بلوچ رشته تاریخ و اندیشمندان تا در این زمینه وقت و انرژی بگذارند و بنویسند چرا که تاریخ باید توسط نخبگان خودش نوشته شود. هر زمان که تاریخ ملتی را کشور همسایه بنویسد، جوانان آن ملت خودباخته می شوند.

کتاب را از اینجا دانلود کنید

mosabeghe-sayeha-2

برچسب‌ها:, , , ,