کنفرانس «وضعیت سیاسی بلوچستان» در تورنتو کانادا برگزار گردید

کنفرانس «وضعیت سیاسی بلوچستان» در تورنتو کانادا برگزار گردید
مارس 21, 2023
243 بازدید

در تاریخ ۱۸ مارس ۲۰۲۳ برابر با ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ در خصوص وضعیت کنونی اعتراضات بلوچستان و مبارزات ملت بلوچ کنفرانسی در تورنتو کانادا برگزار گردید.

جنبش ماهو بلوچ که بخاطر ایستادگی دختر ۱۵ ساله بلوچ شکل گرفت و سپس نیروهای نظامی حکومت خامنه ای دست به کشتار معترضان در زاهدان و خاش زدند باعث شد جنبش گسترده تر شده و شهرهای مختلف بلوچستان را در بر گیرد و سپس به طور هفتگی روزهای جمعه در زاهدان تداوم یابد.

کنفرانس تورنتو اولین کنفرانس در این زمینه در خارج از بلوچستان و جغرافیای ایران بود که اهمیت این کنفرانس را دو چندان کرد.

حضور مهمانانی از زن و مرد و فعالان سیاسی از مناطق مختلف بلوچستان به این کنفرانس جلوه ویژه ای داد.

مهمانان کنفرانس به زوایای مختلف وضعیت کنونی بلوچستان در ایران پرداخته و آینده سیاسی این جنبش را که همزمان با جنبش مهسا- ژینا در کردستان و دیگر مناطق ایران شکل گرفته بود تحلیل کردند.

حبیب الله سربازی بلوچ دبیر کل حزب بلوچستانءِ راجی تپاکی، نادیه روحی از فعالان زن و اعضای جنبش صدای زنان بلوچ، نادر کهرازهی از فعالان شناخته شده بلوچ، دکتر ظفر بلوچ رئیس مجلس حقوق بشر بلوچستان در کانادا و عایشه نارویی از فعالان حقوق زنان از جمله سخنرانان این کنفرانس بودند.

در این کنفرانس به ‏اثرات جنبش ماهو بلوچ اشاره شد که ایستادگی همه اطیاف جامعه از زنان، دانشجویان، عموم جوانان، برخی از سران طوایف و علما چون مولانا عبدالحمید، مولانا نقشبندی ، فعالان سیاسی، جریان های ملی … از داخل و خارج برای آن مقاومت و ایستادگی و حمایت همه جانبه نمودند.

وضعیت ژئوپولتیک بلوچستان و اهمیت آن در منطقه و جهان نیز مورد بحث و مناقشه و بیان قرار گرفت.

کنفرانس همچنین به مساله ملی بلوچستان از گذشته تا حال حاضر پرداخت و اثری که این جنبش برای رشد هر چه بیشتر آن داشته اشاره کرد.

‏مطالبات و‌خواسته های ملی این جنبش براندازانه و آزادیخواهانه که اصل رژیم خامنه ای را هدف قرار‌داده و‌ با شعارهای بسیار دقیق و‌به موقع خواسته های مترقی را بیان کرده باعث ناکامی رژیم در بایکوت بلوچ و تشویه‌ چهره بلوچ، ناکامی در سرکوب و ناکامی در اهداف پشت پرده اش شده است.

‏ایستادگی و همراهی همه جریان های فکری بلوچستان با یکدیگر، پذیرش تفاوتها، و کنار گذاشتن اختلافات با هدف براندازی رژیم خامنه ای و رسیدن به حاکمیت ملی مهمترین خواسته مبارزانی از طیف های مختلف در کف خیابان است که با شعار مرگ بر خامنه ای، نه سلطنت نه رهبری آزادی و برابری، و شعار سلطنت ولایت یکصد سال جنایت، در حال مبارزه هستند مورد تحلیل قرار گرفتند.

این کنفرانس که از طریق آنلاین شبکه های اجتماعی در دسترس عموم بود، مورد توجه مردم بلوچ در داخل قرار گرفت و بر ضرورت گسترش این نوع فعالیتها ابراز علاقه شد.

United For Balochistan
@United4Balochistan
https://t.me/United4Balochistan/50‏

برچسب‌ها:, , ,