گامی سرنوشت ساز در مبارزات معاصر بلوچستان – بهمن بلوچ

گامی سرنوشت ساز در مبارزات معاصر بلوچستان – بهمن بلوچ
می 27, 2020
448 بازدید

بعد از استعمار بلوچستان توسط رژیم پهلوی همواره بیدارگران و مبارزان برای حق‌طلبی برخاسته و بسیاری جان خود را در این راه فدا کرده‌اند.

می‌توان گفت در این مبارزات، چند نکته از دید مبارزان بلوچ پنهان مانده است؛ از جمله توجه به بیداری، آگاه سازی عمومی و همراه سازی ملت بلوچ و دیگر برنامه‌های سیاسی و دیپلماتیک برای مطرح کردن این حق‌خواهی‌ها در مجامع بین‌المللی.

در این برهه‌ی حساس از تاریخ بلوچستان، نیاز بود که کمبودهای مبارزات قبلی جبران و گام‌های جدیدی برداشته شود.

پس از تأسیس سازمان حقوقی کمپین فعالین بلوچ در سال ۲۰۱۲، اولین خلأ اساسی در حق‌خواهی ملت بلوچ یعنی مطرح ساختن جرم و جنایات رژیم جمهوری اسلامی در قبال ملت بلوچ، برای ایران و جهان بود، در حد قابل توجهی بر طرف شد.
سپس آگاهی بخشی عمومی برای احیای هویت ملی، تقویت دید سیاسی ملت بلوچ و آشنایی با حقوق فردی و ملی از طریق سهاب پیگیری شد و تاثیرات آن در جامعه هویدا و آشکار شد.

بیداری، هویت طلبی و حق‌خواهی که امروز در جامعه بلوچستان بعلت فعالیت سه ساله‌ی سهاب بوجود آمده در نوع خود در تاریخ معاصر بلوچستان، بی‌سابقه است.

و اکنون گامی بلند برای تکمیل احقاق حق ملت بلوچ با تأسیس “بلوچستانءِ راجی تپاکی گل” برداشته شده است.

حزب «بلوچستان راجی تپاکی گل» فعالیت خود را با اعلام موجودیت در تاریخ ۶ خرداد ۱۳۹۹ آغاز کرده است.

سعی بر آن است با گسترش فعالیت‌های مبارزاتی در داخل بلوچستان و در نظر داشتن روابط با جامعه‌ی جهانی، کمبودها را برای احقاق حق ملت بلوچ برطرف سازد و بعد از سقوط رژیم جمهوری اسلامی، مملکت بلوچستان با خواست و اراده‌ی خود ملت بلوچ از طریق رفراندومی آزاد شکل گرفته و بدست توانای فرزندان بلوچستان اداره شود.

برچسب‌ها:,