گفتگوی اختصاصی رصد بلوچستان با مسئول روابط خارجه حزب بلوچستانِ راجی تپاکی

گفتگوی اختصاصی رصد بلوچستان با مسئول روابط خارجه حزب بلوچستانِ راجی تپاکی
سپتامبر 28, 2020
576 بازدید

رصد بلوچستان در گفتگوی اختصاصی با مسئول روابط خارجه حزب بلوچستانء راجی تپاکی از فعالیت های این حزب و برنامه پیش رو در معرفی احزاب سیاسی ملت های دیگر به ملت بلوچ پرسید.

رصد بلوچستان_ اخیرا حزب بلوچستان راجی تپاکی اطلاعیه ای در‌خصوص برگزاری نشست هایی آنلاین با احزاب سیاسی منتشر کرد ، از این رو خبرنگار رصد برای گفتگوی بیشتر در این زمینه به سراغ”مهیم سرخوش” مسئول روابط خارجه و عضو شورای مرکزی این حزب رفت تا در این خصوص اطلاع بیشتری کسب کند.

_رصد بلوچستان: جناب سرخوش از وقتی که در اختیار ما گذاشتید سپاسگذاریم، ممکن است اندکی بیشتر در مورد برنامه نشست های آنلاین خود شرح دهید؟

_مهیم سرخوش: “این برنامه ها که از جمعه ۱۱مهر /۲اکتبر آغاز میشوند با هدف معرفی احزاب سیاسی ملل موجود در جغرافیای ایران به ملت بلوچ و شناخت بیشتر احزاب و ملل از یکدیگر و تلاش و تکاپوی بیشتر برای احقاق حقوق ملی است. ما سعی خواهیم کرد تمام احزاب سیاسی در جغرافیای کنونی ایران را در جلسات خود دعوت کنیم و آنها را به ملت بلوچ معرفی کنیم، اولین حزب جبهه دموکراتیک مردم احواز به نمایندگی صلاح ابوشریف الاحوازی است بعد از آن حزب اتحاد بختیاری و لرستانات که نماینده آن برای مشارکت در این نشست فرامرز بختیار می باشد، حزب سوم همبستگی دموکراتیک احواز به نمایندگی سید فاضل حافظی، چهارم حزب اصلاح طلبان کردستان به نمایندگی جمال پورکریم رهبر این جنبش و حزب دموکرات کردستان جغرافیای ایران و سایر احزاب دیگر که زمان آنها نیز در وبسایت و کانال تلگرامی حزب بلوچستانء راجی تپاکی اعلام خواهد شد.
همچنین برای برخی احزاب دعوت نامه ارسال شده و منتظر جواب آنها هستیم و برخی احزاب که تاکنون راه ارتباطی با آنها در دسترس نیست نیز به محض اطلاع با آنها برای دعوت درنشست ها اقدام خواهد شد.”

_رصد بلوچستان: جناب سرخوش اهمیت و نفع این نشست ها برای ملت بلوچ را چگونه می بینید؟

_مهیم سرخوش: “این نشست ها برای آشنایی احزاب از یکدیگر، معرفی احزاب مختلف به مردم دربند جغرافیای ایران، بهره مندی و استفاده از تجارب مبارزاتی یکدیگر است و در دراز مدت می تواند با آشنایی قبلی احزاب مختلف باعث نزدیکی و همکاری گسترده بین ملل مختلف و سازماندهی برنامه های به نفع مردم خود باشیم. ملت بلوچ برای سرنگونی جمهوری اسلامی لازم است با ملل دیگر در بند جغرافیای ایران همکاری داشته باشد و جز همگام بودن و همراهی ملل مختلف با یکدیگر جمهوری اسلامی سرنگون نخواهد شد و ملت بلوچ به اهداف سیاسی و استراتژیک خود نخواهد رسید مگر اینکه با ملل دیگر و احزاب سیاسی همگام و همصدا نباشد.”

_رصد بلوچستان: چرا این جلسات و نشست ها را مجازی برگزار میکنید؟

_مهیم سرخوش: “به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا، فعلا برنامه ای برای نشست های حضوری نداریم اما در آینده احزابی که مایل باشند با آنها نشست هایی خواهیم داشت تا در مورد جزییات و برنامه ها گفتگویی داشته باشیم.
ما پیشتر نیز با برخی از احزاب نشست هایی داشتیم و در آینده نیز این روال را ادامه خواهیم داد؛ زیرا هدف ما شناخت از احزاب و معرفی حزب به سایر احزاب برای گسترش روابط و پیشبرد اهداف و برنامه های استراتژیک است تا بتوانیم با همکاری گسترده ائتلاف هایی برای سرنگونی جمهوری اسلامی و مبارزات مشترک برداریم.

_رصد بلوچستان: آیا اگر تفاهماتی بین شما و دیگر احزاب صورت گیرد می توان امیدوار بود که سیاست های احزاب مختلف بر یک هدف و دارای برنامه های اجرایی میدانی موثر باشد؟

مهیم سرخوش: “احزاب ملل در بند جغرافیای ایران در دو جبهه فدرالیسم و استقلال طلب قرار دارند و این جبهه گیری ها موارد مثبت و منفی داشته یک مورد مثبت آن این است که در یک جبهه و برای یک هدف واحد اتفاق نظر دارند و در حال فعالیت هستند؛ سوای از این موارد که احزاب مختلف در کدام سو قرار دارند و سازماندهی شدند امیدواریم بتوانیم سر یک سری مسائل توافق داشته باشیم و برای پیشبرد مبارزات سیاسی موثر واقع شویم. حزب بلوچستانء راجی تپاکی معتقد است که نوع حاکمیت سیاسی را مردم در یک رفراندوم تعیین خواهند کرد و ما به عنوان نمایندگان مردم می توانیم تنها به مردم پیشنهاد بدهیم که به چه نوع حکومت و سیستمی رای خواهند داد احزابی که معتقد به فدرالیسم و یا استقلال هستند می توانند بر یک سری مسائل توافق داشته باشند و ما حاضریم با هر دو گروه برای این حداقل توافق ها همکاری داشته باشیم اما فعلا جلسات آنلاین ما صرفا برای معرفی هر چه بیشتر احزاب سیاسی به ملت بلوچ و افزایش آگاهی سیاسی است بقیه موارد هم محقق می شوند.”

_رصد بلوچستان: به عنوان سوال آخر ، شما موانع اصلی و اساسی در عدم براندازی جمهوری اسلامی در طی این سال ها را در چه میدانید؟

مهیم سرخوش: “موانع اصلی عدم سرنگونی جمهوری اسلامی تاکنون، جو خفقان و سرکوب شدید و فجیع شهروندان توسط نیروهای امنیتی است، بی تفاوتی و عدم برخورد قاطع جامعه جهانی با سرکوب و جنایت های جمهوری اسلامی بر مردم دربند جغرافیای ایران و همچنین عدم وجود آلترناتیو قوی و رهبری مشترک در جامعه، عدم تفاهم احزاب و سازمان های سیاسی با یکدیگر باعث شده عمر جمهوری اسلامی تاکنون افزایش بیابد.”

برچسب‌ها:, , ,