5 اصل اساسی که هر بلوچ باید بداند

5 اصل اساسی که هر بلوچ باید بداند
جولای 21, 2020
724 بازدید

▪5 اصل اساسی که هر بلوچ باید بداند.

با دانستن این اصول و ترویج دادن آنها، تبدیل به مشت محکم قدرتمندی شده و خواهیم توانست که کرامت و عزت خود و بلوچستان را بدست آورده و حقمان را باز پس گرفته و زندگانی شایسته ای برای بلوچ رقم بزنیم:

۱_ بلوچ یک «ملت تاریخی» است

«ملت» گروهی از انسان ها هستند که چهار مولفه «مشترک» با یکدیگر داشته باشند که آنها را به هم پیوندمیزنند:
زبان، فرهنگ، نژاد و سرزمین

ملت بلوچ همه این مولفه را داراست، و بیش از ٩ هزار سال تاریخ دارد.
با بیان این مساله صفت «قوم ایرانی» بودن که در دهه های اخیر برای ما ساختند نفی می شود.
همچنین طبق منشور سازمان ملل متحد حاکمیت هر سرزمین متعلق به ملت صاحب آن سرزمین است و حاکمیت بلوچستان متعلق به بلوچ است.

۲_ ملت بلوچ تحت استعمار است.

استعمار ملت بلوچ از سال ۱۲۵۰ شمسی(۱۸۷۱میلادی) و پس از تقسیم کشور بلوچستان با ایجاد مرز گلداسمیت کلید خورد اما در بخش غربی بلوچستان از دوره پهلوی تا کنون سبک و رنگ استعمار کاملا متفاوت و صددرصد طبق اندیشه های استعماری ضد انسانی بوده یعنی «گجر» حکومت بلوچ را از میان برداشته و همه امورات زندگی مردم و سرزمین بلوچستان را به کنترل خود درآورده است.

و از آنجایی که ما ملت بلوچ تحت استعمار ملت دیگری هستیم مشمول «حق تعیین سرنوشت» مصوب منشور الزام آور سازمان ملل متحد برای آزادی ملتهای استعمار شده میشویم.

۳_ استعمار ریشه اصلی همه مشکلات و ستم ها بر ملت بلوچ است.

پس از استعمار بلوچستان، استعمارگران با اختلاف افکنی، تحمیل بیکاری، فقر، محرومیت، بیسوادی هدفمند ملت بلوچ را با مشکلات فراوانی گرفتار کرده اند تا بتوانند به سلطه خود بر معادن و منابع و موقعیت استراتژیکش ادامه دهند.

ظلم استعمارگران غیربومی بر ملت بلوچ با این هدف است؛ که سرزمینشان را به یغما ببرند و روحیه مبارزه و مقاومت را از بین ببرند.
دراین میان وضعیت سنی و شیعه بلوچ یکسان است؛ همه در اوج فقر و فلاکت تحمیلی زندگی میکنند.

هدف نهایی استعمار کنترل کامل و پایدار منطقه استعمار شده است‌، تا نگران این موضوع نباشد که در آینده آن سرزمین را به هر دلیلی از دست بدهد.
به همین خاطر تلاش های بلوچها برای حل مشکلاتشان در چهارچوب استعمار به نتیجه نمی رسد چون این موضوع بر خلاف سیاست کلان استعمارگران است.

۴_ راه حل رفع مشکلات ملت بلوچ و رسیدن به پیشرفت و توسعه در «شکست استعمار و احیای دولت ملی بلوچستان» است.

براندازی حکومت جمهوری اسلامی مهم است اما زمانی برای ما مفید خواهد بود که بعد از آن دوباره غیربومیان اداره بلوچستان را در دست نگیرند و ما بتوانیم دولت ملی خود را داشته باشیم.

از زمانی که دولتمان را از دست دادیم همه چیزمان را از دست دادیم و اگر همچنان دولت نداشته باشیم هیچ چیز نخواهیم داشت و در چهارچوب نظام کنونی امکان احیای دولت بلوچستان نیست لذا براندازی لازمه رسیدن به حق ملی است.

۵_ شکست استعمار و احیای دولت ملی بلوچستان با «مبارزه ملی سازمان یافته» ممکن است.

بنابراین همه اقشار و گروه های مبارز بلوچ برای تحقق اهداف ملی و کوتاه کردن دست غیربومیان استعمارگر متحد شده و برای تاسیس دولت ملی بلوچستان تلاش کنند.

این مبارزه ملی باید آگاهانه، هدفمند و سازمان یافته باشد، مبارزه فردی در مقابل استعمارگران تا دندان‌ مسلح جوابگو نیست مبارزه باید تیمی و تشکیلاتی؛ جمعی و هدفمند باشد.

با اطمینان و به روشنی تجربیات ٩ دهه قبل باید باور کنیم که در چهارچوب استعمار، احقاق حق بلوچ ممکن نیست و صبر، سکوت، اصلاح طلبی و پیگیری از طریق استانداری و قوای رژیم به هر شکلی از اشکال بی نتیجه است.

از این رو:
برای شرکت در مبارزات تشکیلاتی میتوانید به عضویت «سهاب» و «بلوچستان راجی تپاکی گل» در بیایید.

جریان های موفقی که در سالهای اخیر با وجود سختی های بسیار بیداری ملی بلوچستان را رشد داده؛ امیدها را زنده کرده و شاخه هایی هستند که جوانه زده اند و زمانش رسیده با آبیاری به مرحله ثمر برسند.

برای به ثمر رساندن درخت مبارزات، عضو جنبش ما شده و حرکت ملی بلوچستان را برای تحقق اهداف فوق رشد دهیم۰

برچسب‌ها:, , , , , , ,